Elsősorban ÉNY-on fordulhatnak elő heves zivatarok

Fokozat: 
Érvényesség vége: 
szombat, augusztus 10, 2013 - 06:00

Érvényes: 2013. 08. 10  06:00
 
 
Összefoglalás:
 
Az esti órákban Ny-ÉNy felől egy lassan araszoló hidegfront érkezik, melynek mentén és bizonytalan eséllyel a front előterében is, kialakulhatnak záporok, zivatarok. Az előrejelzést a páratartalom/nedvesség mértéke erősen bizonytalanná teszi, de várhatóan néhány izolált cella ki fog alakulni a front előterében is. Ha ez bekövetkezik, akkor az elégséges szélnyírású környezetben szupercellák kialakulására is számítani lehet, elsősorban LP-jelleggel, és elsősorban ÉNY-on van erre legnagyobb esély.
Szupercellák környezetében a szélviharok jelenthetik az elsődleges veszélyforrást: a szokottnál nagyobb esélye van légzuhatag kialakulásának. Kisebb eséllyel előfordulhatnak komolyabb jégesők is. A helyzet (az erős bizonytalanság mellett is)  1-es fokozatot érdemel. A zivatarok hevességének mértéke várhatóan nem éri majd el a szignifikáns kategóriát.
 
 
 
Részletezve:
 
Hazánktól nyugatra egy hosszúhullámú teknő helyezkedik el, ami az elmúlt napokban alig változtatott helyzetén. Mai nap folyamán azonban fokozatosan hazánk fölé húzódik, viszont előterében a nap nagy részében, még igen meleg, és száraz levegő áramlik országunk fölé, tovább fokozva ezzel a hőséget. Mindeközben 500 hPa-on egy gyengülő, leszakadó hidegcsepp is analizálható, mely Olaszország nyugati partvidéke mentén araszolgat DK felé. A teknőhöz tartozó hidegfront csak nagyon lassan mozdul keleti irányba és várhatóan alacsony szinteken a késő délutáni órákig nem is ér el minket. Magasabb szinteken pedig még későbbre várható érkezése.
A front előtt, sekély ciklonális mező kialakulásával is kalkulálnak a modellek, tovább bonyolítva ezzel a szinoptikus helyzetet, és növelve ezzel az előrejelzés bizonytalanságát. A bizonytalansági faktorra elsősorban a nedvesség kérdése teszi fel a koronát, mert a modellek elsősorban a front mentén mutatnak elégséges mértéket ezen összetevőből. Legalább is ez derül ki a 0-3 km-es, átlagos relatív nedvesség térképét vizsgálva. Ugyanakkor, ha a harmatpontra, vagy akár a magasabb légrétegek nedvességét is vizsgáló Thompson indexre pillantunk, akkor már kedvezőbb képet kapunk –ami a zivatarok várható kialakulási esélyét illeti. Ezen momentumok elsősorban Ény-on, a többi paraméterrel kedvező átfedésbe kerülhetnek ahhoz, hogy néhány komolyabb cella kialakuljon. A kb. 15 m/s–os, 0-6 km-es szélnyírás már megengedi szupercellás zivatarok kialakulását, melyek ha kialakulnak, akkor a gyér nedvességi viszonyok, és a magas üllő-szintű szeleknek köszönhetően inkább LP-jelleggel tevékenykedhetnek. A közel egyenes hodográfnak köszönhetően a szupercellák bármelyik irányba kitérhetnek, ezzel is nehezítve mozgásuk előrejelzését. A zivatarok létrejöttéhez elegendő labilitás (1500-2000 J/kg sbCAPE), és megfelelő emelő hatás áll rendelkezésre. Utóbbi, elsősorban a markáns alacsony színtű nedvességkonvergenciában mutatkozik meg, de némi magas szintű divergencia is segítheti a konvekciót. Ugyanakkor nem fedezhető fel jelentő pozitív örvényességi advekció, ami segítené a folyamatokat…
A nedves hőmérséklet 0 fokos szintje túl magasan helyezkedik el, ami csökkenti a nagyobb szemekből álló jégesők esélyét, de elsősorban szupercellák környezetében előfordulhatnak azért akár 2 cm-t meghaladó jégszemek is. A magas, 18-20 fokos Delta-Théta E, valamint a az igen magas, akár 20 fok feletti T2m-Td2m különbség miatt pedig, komoly esély van légzuhatagok kialakulására.

Ugyanakkor hangsúlyozni kell, hogy az erősen bizonytalan helyzet miatt akár az is előfordulhat, hogy igazán heves zivatarok nem alakulnak ki a nappali órákban. Éjszaka pedig már szintén csökken az esélyük mert egyre inkább emelt konvekció várható.
 
 
 
Veszélyforrások:
 
-        Felhőszakadás: Lokálisan jelentős mennyiségű (>30 mm) csapadék hullhat, ami megfelelő terepviszonyok mellett, villámárvizet okozhat.
 
-        Jégeső: Elsősorban szupercellák környezetében a jégátmérő elérheti vagy meghaladhatja a 2 cm-t, de várhatóan nem éri majd el a szignifikáns mértéket.
 
-        Szélvihar: Szupercellák környezetében és légzuhatagokban a szélerősség elérheti, vagy meghaladhatja a 90 km/h-t.
 
-        Tuba/tornádó: Mezociklonális és nem-mezocikonális tuba/tornádó is kialakulhat, de nem túl nagy eséllyel.
 
 
Kiadva: 2013.08.09 10:30
 
 
Készítette: Viharvadászok Egyesülete (Neofita)

Kapcsolat

Magyarországi Viharvadászok és Viharkárfelmérők Közhasznú Egyesülete

info@szupercella.hu

1139 Budapest, Fiastyúk utca 57. 3/3

Adószám (1% felajánláshoz)

18033108-1-41

Készítette

Viharvadászok Egyesülete
CodeOne.hu

Jogi tudnivalók

Az oldalon található minden tartalom (az oldal készítői és az oldali felhasználói által a weboldalon vagy a mobil applikációkon keresztül feltöltött szöveg, kép, videó, mérési eredmény, stb.) - kivéve ahol a feltüntetett információk ettől eltérnek - a Magyarországi Viharvadászok és Viharkárfelmérők Közhasznú Egyesületének tulajdonát képezi. Bármilyen nemű felhasználáshoz az Egyesület írásbeli hozzájárulása szükséges. A weboldal tartalmai szabadon hivatkozhatók a forrás feltüntetésével.

Támogatás, pályázat