Hullámzó front helyenként szupercellákkal, esetleg MKR-rel

Fokozat: 
Érvényesség vége: 
kedd, június 25, 2013 - 06:00
Összefoglalás:
 
Készülődik az utóbbi napok forró időjárását okozó helyzet záróakkordja egy közép-troposzférikus teknő közeledésének köszönhetően, ami hétfő délutánra már elég komolyan meghatározza időjárásunkat. Annak előoldalán egy hosszan elnyúló frontrendszer húzódik, ami csak lassan araszol kelet felé, hétfő délutánra csaknem kvázi-stacionáriussá válik és a Dunántúl felett hullámzik majd. A front kelet felé tolódását továbbra is az attól keletre elhelyezkedő sekély ciklonális mező akadályozza, amely a melegszektorban további konvergenciákat biztosít a zivatarképződéshez. A front hátoldalán időről-időre megerősödő északnyugati szél fokozatosan stabilizálja a légkört, de attól keletre továbbra is magas ekvipotenciális hőmérsékletű levegő és labilitás táplálja a zivatarokat. A délutánra fokozódó szélnyírás következtében szupercellák is előfordulhatnak, amik a heves események teljes spektrumát produkálhatják. Az esti óráktól  markáns örvényességi mezők érkezésével is számolni lehet, amik az országunk felett húzódó MUCAPE mezőbe érve akár egy nagyobb MKR-t is bedurranthatnak, sőt a nappali zivatarok is rendszerekbe szerveződhetnek.
 
Részletezve:
 
A front viselkedése meglehetősen érdekes, amellett, hogy kvázi-stacionárius lesz, néha-néha a felszínen előresiet, de magasabb szinteken egy kialakuló örvénynek köszönhetően lemarad és valahol a Kelet-Dunántúlon tanyázik majd. A melegszektorban a szombatihoz képest mérsékeltebb labilitási viszonyok jellemzik a légkört: 600-1200 J/kg sbCAPE gyűlik össze (a nagyobb értékek északkeleten). A nedvességgel problémák nem igazán lesznek, de kérdéses tényező, hogy a talajon előresiető front mennyire fogja vissza a napközbeni konvekciót. Erre a legkisebb esély az Északi-Középhegységben, északkeleten és a Tiszántúlon van, de valószínűleg máshol is kialakulhatnak majd zivatarok.
 
A nyugatról közelítő teknő fokozódó szélnyírást biztosít délutánra a labilitással átfedésben, így helyenként szupercellás konvekció is lehet a multicellás mellett. Ezek járhatnak a heves események teljes spektrumával. Az előresietett front felett viszont nagyjából a Kelet-Dunántúlig megmarad a magas ekvipotenciális hőmérsékletű levegő, ami azért fontos, mert a teknő közeledésével várhatóan markáns örvényességi zónák felvonulásával kell számolnunk, ami estére-éjszakára egy jól szervezett zivatarrendszer átvonulásával fenyeget déli irányból. A rendszer viszont ahány modell, annyi féle erősségben és kiterjedésben van előrejelezve, tehát ezt tekintve vannak még bizonytalanságok. Az viszont elmondható, hogy annak keleti része lehet erősebb, ahogy a modelleken is azokon a területeken van a MUCAPE maximuma éjszakára.
 
Veszélyforrások:
 
- felhőszakadás: a melegszektorban 30-34 mm környékére emelkedő kihullhatü vízmennyiség és a viszonylag lassú cellaáthelyeződés járhat helyenként 30 mm-t meghaladó csapadékkal, amik megfelelő terepviszonyok mellett járhatnak villámárvízzel. Ehhez segédkezik még az is, hogy a helyi konvergenciák mentén keletkező gyenge multicellák hosszabb ideig tartózkodhatnak egy-egy helyszín felett.
 
- jégeső: bár a labilitás jóval alacsonyabb lesz az utóbbi napokban megszokotthoz képest, de egy-egy esetleges szupercella azért járhat 2 cm körüli vagy azt meghaladó jéggel
 
- viharos kifutószél: a növekvő nedvességi viszonyok némiképp rontják a burst-ök esélyét, de az delta Theta-E helyneként még mindig 15-16 fok környékére emelkedik, illetve szupercellák esetében sem teljesen kizárható 90 km/h-t meghaladó széllökés
 
- tornádó: az átlagosnál alacsonyabb valószínűséggel fordulhat elő, hiszen helyenként a konvekció emelten jön létre, de mivel szupercellák előfordulhatnak, így nem teljesen zárhatóak ki
 
Megjegyzés:
 
A várható események miatt 1-es konvektív előrejelzést adtam ki. Helyenként ugyanis előfordulhatnak heves események, szupercellák és a zivatarok idővel kisebb-nagyobb rendszerekbe fejlődhetnek, sőt éjszaka újabb MKR fenyegethet.

Kapcsolat

Magyarországi Viharvadászok és Viharkárfelmérők Közhasznú Egyesülete

info@szupercella.hu

1139 Budapest, Fiastyúk utca 57. 3/3

Adószám (1% felajánláshoz)

18033108-1-41

Készítette

Viharvadászok Egyesülete
CodeOne.hu

Jogi tudnivalók

Az oldalon található minden tartalom (az oldal készítői és az oldali felhasználói által a weboldalon vagy a mobil applikációkon keresztül feltöltött szöveg, kép, videó, mérési eredmény, stb.) - kivéve ahol a feltüntetett információk ettől eltérnek - a Magyarországi Viharvadászok és Viharkárfelmérők Közhasznú Egyesületének tulajdonát képezi. Bármilyen nemű felhasználáshoz az Egyesület írásbeli hozzájárulása szükséges. A weboldal tartalmai szabadon hivatkozhatók a forrás feltüntetésével.

Támogatás, pályázat