Pénteken egy hullámzó frontrendszer érkezik, melyhez kapcsolódóan esély nyílik heves zivatarok, szupercellák kialakulására, elsősorban az ország északnyugati és középső részén. Emiatt 1-es fokozatú előrejelzést adunk ki.
Részletezve:
Péntekre virradóan nyugat-délnyugat felől egy hullámzó frontrendszer éri el hazánkat, mely felettünk fokozatosan gyengül, jellegét veszti majd. A front előterében éjjel egy meleg, nedves szállítószalag (MNSZ) húzódik fölénk, némileg labilizálva a légkört (pl. a Thompson-index éjjel az ország délnyugati felén 30-35 °C közé emelkedik), emellett a fronthoz köthető markáns konvergencia és örvényességi advekció, valamint a magassági szélviszonyokból eredő magassági divergencia is segítheti a konvekciót. A legvalószínűbb forgatókönyv szerint már tőlünk délnyugatra, a szlovén-horvát területeken kialakul egy nagyobb konvektív csapadékrendszer, ami késő este érheti el a délnyugati határt, és éjjel fokozatosan északkelet felé halad. Ebből elsősorban délnyugaton, nyugaton van esély intenzívebb zivatarok előfordulására, melyek fő kísérőjelensége a felhőszakadás lehet, de egy-egy erősebb cellából kisebb méretű jégeső, illetve viharos (60-70 km/h-s) széllökés sem zárható ki. A rendszer északkelet felé mozogva reggel, délelőtt fokozatosan gyengül majd, az ország észak-északkeleti harmadán már inkább eső, záporeső lesz jellemző, egy-egy beágyazott zivatarral.
Az izgalmasabb események a rendszer mögött várhatóak. A front alacsonyabb szinteken megreked felettünk, egy tartós összeáramlási zónát létrehozva hozzávetőlegesen a Győr-Dunaújváros-Békéscsaba vonalban, a délnyugati és a délkeleti szél találkozásánál, illetve egy másik konvergens terület is létrejöhet északnyugaton, az északias és a délnyugati szél ütközőzónájában. Mindeközben a tőlünk nyugatra elhelyezkedő magassági ciklon előoldalán délnyugat felől egy futóáramlás (jet stream) helyeződik fölénk, a megerősödő magassági széllel pedig az ország legnagyobb részén (az északnyugati csücsköt kivéve) 15 m/s fölé, a déli országrészben sokfelé 20-30 m/s közé növekszik a 0-6 km-es szélnyírás. A délelőtti átmeneti csökkenést követően dél felől ismét kissé magasabb ekvipotenciális hőmérsékleti értékek jelentkezhetnek az ország nagy részén, jelezve a front behullámzását, gyengülését. Délnyugatról ugyanakkor szárazabb légtömeg helyeződik fölénk, ami a Dunántúl délnyugati felén már gátolhatja az érdemi konvekciót. Abban egyetértenek a modellek, hogy a legtöbb labilitás az említett konvergens zónák mentén halmozódhat fel, a CAPE elérheti, helyenként meg is haladhatja az 1000 J/kg-os értéket. Északkeleten a még ott időző korábbi csapadéktömb, délnyugaton pedig a kiszáradás hiúsítja meg a labilizálódást. Az események fő területe így a Dunántúl északi fele, valamint az ország középső részén ÉNy-DK irányban húzódó sáv lehet, ahol szupercellás zivatarokra (is) lehet számítani. A látványosabb, izoláltabb szupercellák várhatóan a száraz és nedves légtömeg határvidékén, az említett területek délebbi részén alakulhatnak ki, ugyanakkor leginkább ezekhez kapcsolódhatnak a hevesebb események is. A megfelelő légprofil (a felszín közelében kisebb, középszinten, 500-600 hPa körül nagyobb kiszáradás, a kettő között nedvesebb réteg, alul jelentősebb szélfordulás) elsősorban a nagyobb méretű (2-4 cm) jeget támogatja, de az erősebb cellákban előfordulhat 80-90 km/h körüli széllökés is. Habár a kihullható víz nem ígérkezik különösen markánsnak (25-30 mm), a közepes sebességű cellaáthelyeződés és az esetlegesen egymást követő intenzív gócok előidézhetnek felhőszakadást. A zivatartok az északi országrészben és az Észak-Alföldön még a késő esti órákban is aktívak maradhatnak, majd fokozatosan gyengülve hajnalra elhagyják hazánkat kelet felé.
Veszélyes jelenségek:
- Jégeső: elsősorban a délutáni, esti szupercellákban előfordulhat nagy méretű (2-4 cm) jég.
- Szélvihar: az erősebb szupercellákat néhol kísérheti 90 km/h-t elérő széllökés.
- Felhőszakadás, villámárvíz: éjjel délnyugaton, nyugaton már többfelé hullhat kiadós csapadék, intenzívebb konvektív gócokból lokálisan akár 30-50 mm körüli mennyiség is, majd délután az erősebb, egymást követő zivatarokat szintén kísérheti hasonló csapadékmennyiség. Ez megfelelő terepviszonyok esetén előidézhet helyi elöntéseket, esetleg kisebb villámárvizeket.
- Tuba, tornádó: a konvergenciák északi oldalán a felszín közelében tartósan délkeleti, keleti szél várható, mely jelentős szélforduláshoz vezet az alacsonyabb légrétegben, napközben mérsékelt (100-200 m2/s2-es 0-1 km-es és 200-400 m2/s2-es 0-3 m-es) helikalitást előidézve, ami alapján néhol nem zárható ki mezociklonális tuba/tornádó kialakulása. Emellett a tartós konvergenciák mentén akár nem-mezociklonális felhőtölcsérek is létrejöhetnek.
We issued a Category 1 forecast due to the possibility of supercells in the northern and middle parts of Hungary on Friday (17th May), which may cause large hail (2-4 cm), severe wind gusts (80-90 km/h). Large amount of recipitation (locally up to 30-50 mm) also expected on the southwest parts of the country in the night from Thursday to Friday, as well as from the intense thunderstorms on Friday afternoon.