
Magyarország időjárását szombattól hétfőig egy délnyugat felől fölénk helyeződő ciklon és a hozzá kapcsolódó magassági teknő alakítja, mely több hullámban okozhat zivatarokat, többféle jelleggel és heves eseményekkel. Szombaton késő délután, kora este - nagyobb bizonytalanság mellett - néhol már kialakulhat egy-egy heves, szupercellás zivatar, melyeket 2-6 cm-es jég és 90-120 km/h-s széllökés kísérhet, majd éjjel és vasárnap már a lassan mozgó záporos-zivataros csapadéktömbökből előforduló felhőszakadás és villámárvíz lehet a legfőbb veszélyes kísérőjelenség. Emiatt 2-es fokozatú előrejelzést adunk ki.
Részletezve:
Hazánk nyugati részén egy hullámzó frontálzóna helyezkedik el, melynek déli részén már pénteken kialakult egy peremciklon az Alpoktól délre, melyhez egy kisebb magassági hidegörvény is tartozik, de utóbbi fokozatosan beleolvad majd a tőlünk nyugatra húzódó nagyobb teknőbe. A frontrendszer előoldalán szombaton az ország nagyobb része fölé még meleg és labilis, ugyanakkor az alacsonyabb szinteken - illetve délután még 500-600 hPa körül is - meglehetősen száraz légtömeg áramlik. Jelen előrejelzés írásakor igen kiélezett a hőmérsékleti kontraszt, míg a nyugati határvidéken csupán 18-20 °C-ot mérnek, addig a délkeleti csücsökben már a 38-40 °C-ot is elérte a hőmérséklet! A CAPE értéke a már a front hátoldalára került ÉNy-i területeket kivéve sokfelé eléri a 500-1500 J/k-ot. Emellett 850 hPa környékén egy meleg, nedves szállítószalag húzódik felettünk, mely egyrészt egy záróréteget képez a talajalapú konvekciónak (sokfelé 50-100 J/kg közötti CIN értékek mutatkoznak), másrészt viszont támogathatja az emelt konvekciót azokon a helyeken, ahol az említett 500-600 hPa körüli kiszáradás kevésbé markánsan jelentkezik. Mindezek alapján szombaton késő estig az ország legnagyobb részén nem valószínű érdemi konvekció, ám a tartósabban fennálló konvergencia-zónák mentén késő délután, kora este nem zárható ki egy-egy izoláltabb zivatar kialakulása, legnagyobb eséllyel a déli, délkeleti országrészben és az Északi-középhegység térségében. Ezek a teknő előoldalán fennálló jelentős, 20-30 m/s közötti lesz a 0-6 km-es szélnyírás következtében szupercellává is fejlődhetnek, és az említett "határesetes" légköri viszonyok mellett heves - 2-4 cm-es jég, 90-100 km/h körüli széllökés -, kisebb eséllyel akár szignifikáns - főleg 5-6 cm-t elérő jégeső, de a 120 km/h-t elérő széllökés sem zárható ki - eseményeket is okozhatnak.
Az éjjeli órákban DNy felől megközelíti hazánkat a peremciklon, mely vasárnap napközben fölénk helyeződik és lelassul. Ez több szinten is markáns örvényességi advekciót, a magasban pedig divergens áramlást biztosít, melyek együttesen kedveznek a nagy területet érintő, szervezett konvekció, vagyis zivatarrendszer(ek) megjelenésének. A ciklon érkezésével a szélnyírás nyugat felől ugyan fokozatosan csökken, így a konvekció egyre inkább multicellás jellegbe megy át, de a Tiszántúlon még vasárnap napközben is kialakulhat szupercellás zivatar, melyet még kísérhet nagy méretű (2-4 cm) jég és szélvihar (70-100 km/h). A ciklon az alacsonyabb szinteken markáns és tartós konvergencia-zónákat hoz létre, melyek előbb főként a Dunántúl középső és keleti részét, majd vasárnap délután már a Duna-Tisza közét, végül este az Északi-középhegységet és a Tiszántúl nyugati részét is érintik, miközben jóval nedvesebbé válik a légkör, a kihullható víz sokfelé 35-40 mm köré növekszik. Mivel a ciklon központjának környezetében az áramlás is jelentősen lelassul, mindezek együttesen kifejezetten növelik az akár több órán keresztül alig mozduló intenzív zápor- és zivatartömbök esélyét, melyek különösen a domb- és hegyvidékeken jelentős villámárvíz-kockázatot hordozhatnak! A fő konvergencia-zónák mentén többfelé hullhat 30-50 mm körüli csapadék néhány óra alatt, de egyes modellek alapján lokálisan a 70-100 mm-es hozamok sem elképzelhetetlenek. A ciklonhoz kapcsolódó örvényesség a mérsékelten labilis feltételek mellett napközben kedvezhet nem-mezociklonális tuba, akár tornádó kialakulásához is, elsősorban az ország középső kétharmadán. Az éjszakai órákban lassanként lecsengenek a zivatarok, de főként északon még éjjel is előfordulhatnak intenzívebb záporok.
Veszélyes jelenségek:
- jégeső: a szombaton késő délután, kora este - nagyobb bizonytalanság mellett - kialakuló izoláltabb, szupercellás zivatarokat 2-6 cm-es jég kísérheti, majd vasárnap keleten szintén lehetnek szupercellák 2-4 cm-es jéggel
- szélvihar: az esetleges szombati szupercellákat lokálisan 90-100 km/h körüli, kisebb eséllyel akár 120 km/h-t elérő vagy meghaladó széllökés (légzuhatag) kísérheti, és keleten vasárnap is előfordulhat 70-100 km/h közötti széllökés az erősebb zivatarok környezetében
- felhőszakadás, villámárvíz: az éjjel óráktól jelentősen növekszik az esélye előbb a Dunántúl keleti-délkeleti kétharmadán, majd vasárnap délután, este már a Dunától keletre is (a keleti határvidéket kivéve)
- tuba, tornádó: a viszonylag mérsékelt alacsonyszintű nyírás és helikalitás, valamint az eleinte kifejezetten magas LCL szint következtében mezociklonális felhőtölcsér kialakulása nem valószínű, vasárnap napközben az ország középső kétharmadán viszont kialakulhat nem-mezociklonális tuba, tornádó
We issued a Category 2 forecast due to the possibility of multiple severe weather events in Hungary associated with an arriving cyclone from SW. In Saturday, some isolated supercells with severe to significant hail (2-6 cm) and wind gusts (90-130 km/h) are not ruled out. In the night hours and in Sunday, development of mesoscale convective systems are likely initially in Transdanube, later east of the Danube, which can cause large amount of rain (30-50 mm, locally even 70-100 mm) and flash floods, especially hilly and mountainous areas. In the E part, some supercell with large hail (2-4 cm) and severe wind (70-100 km/h) are also possible in Sunday afternoon.