Hőségre (hullámzó) hidegfront

Fokozat: 
Érvényesség vége: 
vasárnap, június 23, 2024 - 06:00

 

Az előrejelzést készítette: Páll Márton

Éjszaka hidegfront érkezik, amely egyre beljebb tolódik a talajközeli rétegekben, azonban a magasban a front megtorpan és hullámot vet, egy délnyugat-északkeleti tengely (megközelítőleg Baranya és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyék tengelye) mentén kedvező feltételeket biztosítva heves zivatarok kialakulásához. Az időjárási helyzetben jelentős a bizonytalanság, azonban a zivataros indexek közül több is extrém magas értéket vesz fel, ezért indokolt a 2-es fokozat kiadása.

 

Részletezve:

A nagytérséget figyelembe véve a következő folyamat zajlik az előttünk álló 36 óra során:
A Kárpát-medencét továbbra is szubtrópusi eredetű, forró levegő tölti ki, illetve meleg-nedves szállítószalag is húzódik felettünk, mindeközben Nyugat-Európa fölött egy hosszúhullámú teknő, és egy hullámzó frontrendszer található. A front és a teknő is egyre jobban megközelíti térségünket, illetve a teknő előoldalán 500 hPa-on (kb. 5800 m-en) több peremhullám is áthalad felettünk. Emellett napközben nyugat felől a szubtrópusi jet is egyre inkább fölénk húzódik, ennek köszönhetően pedig a 0-6 km-es szélnyírás mindenütt eléri a 15 m/s-ot, sőt, többfelé (ahogy a heves zivatarok által várhatóan legjobban érintett területen is) 15 és 20 m/s között mozog. A 0-2,5 km-es nyírás a kora délutáni órákig arrafelé 10-15 m/s közelében alakul, azonban a nap folyamán egyre csökken az értéke. A hodográfok az alacsonyabb légréteg északias áramlásának köszönhetően alsó 3 km-en megnyúltak, a zivatarhoz viszonyított helikalitás 100-200 (m/s)2 között mozog, amely széles feláramlási csatornát alakíthat ki a zivatarokban, emiatt szignifikáns átmérőjű (> 5 cm) jégeső is kialakulhat. Termodinamikai szempontból az MNSZ, valamint a forró levegő miatt már ma is elképesztő mértékű (ált. 2500-4500 J/kg) a labilitás halmozódott fel az ország nyugati harmadán. A labilisabb zóna éjszaka még elsősorban a Dunántúlra, szombaton napközben viszont egyre inkább az ország keleti, délkeleti felére koncentrálódik. Éjszaka a MUCAPE 1000-2000, napközben viszont többfelé 2500-3500 J/kg közelébe emelkedik, de a Thompson-index is eléri egy-egy helyen a 48-49 °C-ot, valamint a BLI a már említett sávban döntően -9 °C alatti, melyek mindegyike extrém magasnak számít. A nedvesség viszont korlátokat szabhat a konvekciónak. A keleti határ mentén a legszárazabb a profil, azonban a sokszor emlegetett tengelyben jobban egybevághatnak a labilitási, nyírási, valamint nedvességi paraméterek. A száraz levegő a magas DCAPE (800-1000 J/kg) és DeltaThetaE (20-24 °C) értékekben is tetten érhető az Alföldön, melynek következtében a zivatarokat a jégeső mellett heves (100-110 km/h-s), lokálisan akár szignifikáns (120-130 km/h-s) kifutószél is kísérheti. A meleg, labilis légtömegnek köszönhetően a kihullható víz viszont magas lesz, így az intenzívebb cellákat felhőszakadás is kísérheti.

Az események lefolyása a következő lehet:
Éjszaka elsősorban az ország északnyugati harmadán alakulhat ki zivatar, de ekkor heves zivatarra még kicsi az esély. Napközben, valamint holnap éjszaka több helyen és több alkalommal várható - nagyobb részben szupercellás - konvekció. Délután még nagyobb eséllyel lehetnek izolált cellák, estefelé viszont, amikor egyre inkább az emelt konvekció veszi át a szerepet, illetve a front behullámzása határozottabb örvényességi advekciót is biztosít délnyugat felől, a zivatarok nagy eséllyel rendszerbe szerveződhetnek. Mivel az áramlás iránya közel párhuzamos lehet a frontálzóna és maga a rendszer irányultságával, ekkor a legfőbb veszélyt az egymást követő gócokból lehulló jelentős csapadék, ez által a villámárvíz potenciálja jelentheti (megemlítendő, hogy estére a GFS-en helyenként 50 mm feletti kihullható víz is megjelenik). Erősebb gócokból (melyek beágyazott szupercellák is lehetnek) viszont továbbra is hullhat nagyobb (2-3 cm-es) jég. A zivatartevékenység várhatóan a hajnali, reggeli órákban cseng le, amikor a rendszer fokozatosan gyengülve elhagyja hazánkat északkelet, kelet felé. Zárszóként még megemlítenénk, hogy a front előterében fölénk érkezett nagy mennyiségű szaharai por ezúttal is okozhat némi bizonytalanságot az eseményekben, illetve ha nem csökken érdemben a mennyisége holnapra, az az esetleges viharvadászatokat (a cellák láthatóságát) is jelentősen ronthatja.

 

Veszélyes jelenségek:

- Jégeső: délután az erősebb (szupercellás) gócokban akár 5 cm feletti átmérőjű jég is hullhat, illetve 2-3 cm-es jég még az éjszaka első felében is előfordulhat.

- Szél: szintén az erős szupercellákat kísérheti heves/szignifikáns, 100-130 km/h-s kifutószél.

- Felhőszakadás: intenzívebb cellákból lokálisan már délután is hullhat nagy mennyiségű csapadék, de erre inkább az éjszaka első felében, a zivatarok rendszerbe szerveződésével, az egymást követő gócokban van kiemelt esély.

- Tornádó: a viszonylag gyenge alacsonyszintű helikalitás és még inkább a meglehetősen száraz alsó légréteg alapvetően nem támogatja kialakulásukat.

Summary: 

We issued a Category 2 forecast due to the possibility of severe, supercellic thunderstorms and MCS's, mainy on the southeast half of Hungary. Stronger supercells ara capable to cause 2-5 cm, locally even 5+ cm hail and wind gusts of 100-130 km/h. The most intense thunderstorms as well as the possible larger convective system in the night hours can cause high amounts of precipitation (30-50 mm, locally even more).

Mezós tornádó?: 
mezós tornádó nem várható - T0
Nem mezós tornádó?: 
Nem mezós tornádó nem várható - T0
Villám árvíz?: 
Várható
MKR?: 
Várható
Bow echo?: 
Nem várható
Szupercella?: 
Várható
Nagyméretű jég? (2-5cm): 
Várható
Szignifikáns jég? (>5cm): 
Várható
Szélvihar? (90-120km/h): 
Várható
Szignifikáns szélvihar? (>120km/h): 
Várható

Kapcsolat

Magyarországi Viharvadászok és Viharkárfelmérők Közhasznú Egyesülete

info@szupercella.hu

1139 Budapest, Fiastyúk utca 57. 3/3

Adószám (1% felajánláshoz)

18033108-1-41

Készítette

Viharvadászok Egyesülete
CodeOne.hu

Jogi tudnivalók

Az oldalon található minden tartalom (az oldal készítői és az oldali felhasználói által a weboldalon vagy a mobil applikációkon keresztül feltöltött szöveg, kép, videó, mérési eredmény, stb.) - kivéve ahol a feltüntetett információk ettől eltérnek - a Magyarországi Viharvadászok és Viharkárfelmérők Közhasznú Egyesületének tulajdonát képezi. Bármilyen nemű felhasználáshoz az Egyesület írásbeli hozzájárulása szükséges. A weboldal tartalmai szabadon hivatkozhatók a forrás feltüntetésével.

Támogatás, pályázat