
Hazánktól délnyugatra egy mediterrán ciklon örvénylik, s előoldalán meleg, nagy nedvességtartamú levegő áramlik térségünk felé, amely segítőleg lép fel a konvekció beindulásához.
A nyugati, dényugati határszélen - de első sorban határon túl - megfelelő konvergens zónák épülnek ki a délelőtti óráktól kezdődően (a magasban húzódó jetmag, támogatva a több szinten megjelenő örvényesség advekcióval), amelyek párosítva a labilis légrétegződéssel (ECMWF lokálisan 1250 J/kg, GFS valamivel visszafogottabb) és a szélnyírási viszonyokkal (ECMWF 15-17 m/s legmagasabb értékek) akár szupercellás konvekció megjelenésének is elégséges feltételeket teremthet.
A nap elsődleges veszélyforrás természetesen ezen légköri jelenségekhez köthetők (~2 cm átmérőjű jég, átmenetlieg viharossá fokozódó szél (>60 km/h) szupercellák környezetében), azonban a helyzet nagy bizonytalansággal terhelt. A vastag felhőzet, a várható záporos csapadék a délelőtti órákban könnyedén főszereplője lehet a nap eseményeinek -negatív értelemben- , s gátolhatja a talajalapú konvekciót.
Mindent összevetve azonban, nem zárható ki teljességgel egy-egy besodródó, bágyazott szupercella megjelenése az ország nyugati, délnyugati területein, így a helyzet egy '!'-es fokozatot érdemel.