Országunkat nyugat felől egy gyenge frontálzóna közelíti meg. Ennek hatásai egyelőre leginkább csak a felső légkörben mutatkoznak meg a délutántól kezdődően, míg földközelben ÉNY-i az áramlás a tegnapi front mögött. Főként az említett frontálzóna miatt, a nyugati országrész felett megnövekszik a labilitás (500-700 J/kg maximum várható), illetve a szélnyírás is eléri a 15 m/s-os határértéket. E két tényező azt eredményezheti, hogy főleg az Alpok keleti vonulatain, másodsorban az Alpokalján szupercellák is kialakulhatnak, illetve a már kialakult cellák Ausztiából való besodródása sem kizárt a Szombathely-Szengotthárd tengely közelében.
A másik megemlítendő jelenség a nem-mezociklonális tuba/tornádó, amely kialakulhat kis eséllyel az Északi-középhegység környezetében, valamint az Alföld északi felében. (A 0-3 km-es labilitás kedvező értékei támogatják, a konvergencia viszont nem fest kedvező képet megjelenésük szempontjából.)
Összességében, felkiáltójeles fokozatot adtam ki, mivel heves esemény (jégeső, szélvihar) nem várható a fent említett szupercellákból.
Szupercella esélyek az Alpokalján
Fokozat:
Érvényesség vége:
szombat, május 11, 2019 - 09:00
Mezós tornádó?:
mezós tornádó nem várható - T0
Nem mezós tornádó?:
Nem mezós tornádó kis eséllyel várható - T1
Villám árvíz?:
Nem várható
MKR?:
Nem várható
Bow echo?:
Nem várható
Szupercella?:
Várható
Nagyméretű jég? (2-5cm):
Nem várható
Szignifikáns jég? (>5cm):
Nem várható
Szélvihar? (90-120km/h):
Nem várható
Szignifikáns szélvihar? (>120km/h):
Nem várható