Új nap, új kérdések (lehetséges zivatarrendszer északnyugaton)

Fokozat: 
Érvényesség vége: 
péntek, augusztus 24, 2012 - 08:00

Érvényes: 2012.08.24. 08:00

Összefoglalás:

Hosszas, eseménytelen és forró napok után végre némi izgalmat sejtet a hazánktól északra hullámzó frontrendszer jelenléte, amelynek környezetében egy ritkán látott jelenség is előfordulhat: zivatar CSAPADÉKKAL. :) Maga a makroszinoptikus kép viszont nem az évtized viharvadász helyzetét festi le, de három fontos tényező kerülhet egymással egészen jó átfedésbe: nedvesség, labilitás és szélnyírás, amelyek északon-északnyugaton okozhatnak helyenként szupercellás konvekciót is. Itt akár zivatarrendszer kialakulásával is számolni lehet.
Éjszaka és hajnalban az északi területeken egy-egy emelt konvekciós zivatar is előfordulhat.

Részletezve:

A szituációt részletezve elmondhatjuk, hogy egy igen makacs magassági gerinccel van dolgunk, amely napok óta alakítja hazánk időjárását olyan módon, hogy a változékonyságot okozó frontrendszereket távol tarja, így azok északabbra okoznak csapadékosabb időjárást. Ha csak átmenetileg is, de pár fokos magassági hidegadvekcióval karöltve közelebb kerül hozzánk egy hullámzó frontrendszer, amely északról súrolja hazánkat okozva ezzel néhány érdekes eseményt.

A gyökeres változás azonban még távolabb van, hiszen már délutántól újra gyenge melegadvekció kezdődik középmagas szinteken, amely némiképp stabilizálni kezdi a légkört, de ennek ellenére északnyugatról beindulnak majd a konvektív események.

A frontrendszer előtti melegszektorban egy több ágú meleg, nedves szállítószalag foglal helyet, amely különösen az észak-dunántúli területeken várható aktívnak a késő délutáni, esti órákra. A szállítószalag jelenléte napközben a legtöbb helyen gátolja majd a konvekció beindulását annak ellenére, hogy az északi-északnyugati területeken 600-1200 j/kg 0-100 mb MLCAPE áll rendelkezésre. Bár a konvektív tiltás mértéke elég csekély, de skew-t diagramok alapján 750 hpa magasság körüli szabad konvekciós szinttel lehet számolni, tehát masszívabb másodlagos emelési tényezők segítsége nélkül, csak igen nehezen alakulhatna ki zivatar. Főleg orografikus rásegítéssel lehetnek így zivatarok az Északi-középhegység területén, illetve a Bakonyban, de a nedvesség csak éppen hogy csípheti az elégséges határértéket.
Ebben a reménytelennek látszó helyzetben viszont nagy segítséget nyújthat a térségünkben húzódó választóvonal, amelyet az északra elhelyezkedő teknő és délre húzódó gerinc köztes zónája jelent, ugyanis az e mentén létrejövő peremháborgások markáns örvényesség-advekciót okozhatnak, amelyek pillanatok alatt berobbanthatják a légkörben felszabadulni vágyó energiákat.

Egy ilyen peremháborgásból származó örvényességi maximum érkezését pedig a kora esti órákban várhatjuk a GFS (12 utc) és ECMWF (00 utc) alapján, amely északnyugatról egy zivatarrendszer kiépülését vetíti előre. A nedvesség itt már optimálisnak mondható, 40 mm körüli kihullható víz áll majd rendelkezésre kedvező átlag RH mellett. A rendszer épülését a jelen lévő szállítószalag hő- és nedvesség transzportja táplálhatja, így egy komoly, szervezett zivatarrendszer kialakulásával is számolhatunk akár.
A pozitív örvényességen kívül még fokozódó szélnyírás is rendelkezésre áll majd, ami a GFs-ben alacsonyabb, az ECMWF-ben magasabb értékben nyilvánul meg: 15-20 m/s 0-6 km-en. A rendszer élettartamát még nehéz lenne megbecsülni, de jelenleg úgy néz ki, hogy az Észak-Dunántúlon lehet a legerősebb, utána pedig fokozatosan gyengülhet kelet-északkelet felé haladva.

Veszélyforrások:

-felhőszakadás (helyenként 30 mm-t meghaladó csapadékkal) - a magas kihullható víz és a zivatarok rendszerben való megjelenése miatt egy-egy helyen kedvező terepviszonyok mellett villámárvíz kialakulását sem lehet kizárni

- jégeső (főleg szupercellák környezetében 2 cm felett) - a konvekció emelt jellegéből adódóan tekintélyes labilitás lehet az elsődleges jégnövekedési zónában, illetve a rendelkezésre álló szélnyírás is támogatja a nagy jégméretet

- intenzív kifutószél (rendszerhez köthetően vagy szupercellák környezetében 90 km/h felett) - a GFS helyenként 16-17 fokot meghaladó hőmérséklet-harmatpont depresszióval számol, illetve északnyugaton a 14-18 fokos delta theta-E árulkodik a különböző magassági szintek közötti nedvességkülönbségekről

- esetleges tornádók szempontjából kedvezőtlen légköri profillal lehet számolni

Megjegyzés:

Több dolog bizonytalan az előrejelzés szempontjából. Bár a nedvesség északnyugaton jó lehet, de a délután több szinten beinduló melegadvekció stabilizáló hatását meglehetősen nehéz megbecsülni. Az viszont már most látszik, hogy a legtöbb helyen szükség lesz valami olyan kényszerhatásra, amely berobbanthatja a légköri feszültséget, amely a legtöbb modell alapján meg is lesz (a nyugatról érkező örvényességi maximum). Ennek hiányában viszont minden komolyabb attrakció nélkül múlhat el a csütörtöki nap is.

A holnapi napon szükség esetén módosítás lehetséges.

Kiadta: Anarki

Kapcsolat

Magyarországi Viharvadászok és Viharkárfelmérők Közhasznú Egyesülete

info@szupercella.hu

1139 Budapest, Fiastyúk utca 57. 3/3

Adószám (1% felajánláshoz)

18033108-1-41

Készítette

Viharvadászok Egyesülete
CodeOne.hu

Jogi tudnivalók

Az oldalon található minden tartalom (az oldal készítői és az oldali felhasználói által a weboldalon vagy a mobil applikációkon keresztül feltöltött szöveg, kép, videó, mérési eredmény, stb.) - kivéve ahol a feltüntetett információk ettől eltérnek - a Magyarországi Viharvadászok és Viharkárfelmérők Közhasznú Egyesületének tulajdonát képezi. Bármilyen nemű felhasználáshoz az Egyesület írásbeli hozzájárulása szükséges. A weboldal tartalmai szabadon hivatkozhatók a forrás feltüntetésével.

Támogatás, pályázat