Délután, este a Dunántúlon létrejöhet egy-egy szupercella, éjjel MKR érkezhet

Fokozat: 
Érvényesség vége: 
szerda, augusztus 28, 2013 - 10:00

Makroszinoptikai áttekintés:
 
Ma is az a magassági hideg légörvény alakítja időjárásunkat, amelynek középpontja nagyjából Svájc felett található. Az előrejelzések szerint ez a nap második felében ill. szerdára virradó éjjel kelet felé mozdul el, miközben kissé gyengül. A talaj-közeli szinteken meglehetősen jellegtelen ciklonális görbületű nyomási szerkezetet láthatunk. Az örvényt a felső troposzférában erős orkáncsatorna veszi körül, melynek előoldali ága a Kárpát-medence fölött húzódik. Emellett több szálon futó meleg nedves levegőt szállító légáramlás is jelen van (a közép-troposzféra alatti szinteken), amely eléri a közép-európai területeket.
 
 
Részletezve:
 
Európa középső részének domborzata és az említett szinoptikai kép összességében már meghatározza, hogy számottevő szélnyírásra és háttéremelésre számíthat térségünk. Az örvényesség advekció, -nyugaton, délnyugaton estétől ill. szerdára virradó éjjel (esetleg szerdán a nap első felében) a magassági örvény  közeledő központi része miatt- már  igen határozottá válik, amely szervezettebb rendszer (MKR) lehetőségét is felveti. Emellett a -lassan véget érő nyár során- gyakran hiánycikknek bizonyuló „elegendő nedvesség” most bőven adott lesz, ehhez eleinte csupán némi alacsonyszintű konvergencia társul, de estére egyre határozottabbá válik a Dunántúlon. Nem elhanyagolható, hogy a magasszintű futóáramlás divergenciája is segítheti majd az emelkedő légtömeget, ez is estétől erősödik. Az előrejelzések tükrében a függőleges légoszlopról elég sok mindent el lehet mondani, kivéve azt, hogy bármely szinten jelentősebb száraz rész lenne benne, ezért a légzuhatagok esélye a 0-hoz közelít. A mély konvekció „fanatikus” rajongói talán már sejtik, hogy a következőkben a labilitás és a szélnyírás oly szerteágazó kapcsolatáról lesz szó, melyet időnként bármely dél-amerikai szappanopera rendezője is megirigyelhetne. A mai előzetes forgatókönyvekben (főként a két nagy modellben) a Dunántúl nagy részén jellemzően 150-600 J/kg közötti MUCAPE halmozódik föl. (már ha ezt ildomos egyáltalán felhalmozódásnak nevezni) A GFS-ben vannak a magasabb értékek a délnyugati részeken, míg az ECMWF mindössze pár száz J/kg-al kalkulál. Ehhez nagyrészt 14-17 m/s-os 0-6 km-es és 6-10 m/s-os 0-3 km-es nyírás van jelen, amely estétől azonban némileg csökken. A késő délutáni, kora esti konvekció tehát az erős multicella vagy szupercella irányába mutat. Az esetleges jelentősebb események fő mozgatórugója tehát inkább a szállítószalag és a nagytérségű emelés (emelt konvekció) kölcsönhatása lehet az esti óráktól ill.éjjel. Természetesen a felépülő MKR-ben is lehetnek szupercellás vagy marginális szupercellás tagok.
 
 
 
 
 Veszélyforrások:
 

  • Felhőszakadás: Ez a fő veszélyforrás a nedves profil miatt, rövid idő alatt egy-egy helyen akár 40-50 mm vagy azt meghaladó csapadék hullhat, ami „megfelelő” terepviszonyok mellett, villámárvizet okozhat.

 

  • Jégeső: A nedves profil és a bizonytalan (inkább gyenge) labilitás miatt nagyobb méretű jégnek (2 cm körülinek) a szervezettebb cellák esetén is kicsi az esélye.

 

  • Szélvihar: A nedves légkörben (és az emelt konvekció miatt) nem túl nagy az esélye komoly szélrohamnak, de esetleges erősebb multicella, vagy szupercella okozhat kis eséllyel 80 km/h körüli vagy fölötti szelet.

 

  • Tuba/tornádó: Az alacsony felhőalap önmagában kedvezhetne mezociklonális tubának v. tornádónak, de ezt a 0-1 km-es nyírás (és helikalitás) ill. az emelt jelleg nem igazán támogatja. Nem mezociklonális tuba vagy tornádó a bizonytalan talajalapú CAPE és a napközben még nem annyira kifejező konvergencia miatt szintén meglehetősen kis valószínűséggel jön számításba.  

 
 
Megjegyzés: Mindent mérlegre téve valószínű, hogy nem ez lesz az a nap, amikor napközben egymás után több VMKR vonul végig az országon szupercellás felvezetéssel, de a helyzet egy 0-s konvektív előrejelzést azért megér. Az éjjeli esetleges erősebb MKR és nagyobb labilitási energia esetén a helyzet inkább 1-es fokozatú lenne, főként a felhőszakadás esélye miatt. Az esetleges zivatarrendszer érkezése a számítotthoz képest akár 6-9 órát is csúszhat, ez esetben inkább már szerda reggel, délelőtt érkezne.

Kapcsolat

Magyarországi Viharvadászok és Viharkárfelmérők Közhasznú Egyesülete

info@szupercella.hu

1139 Budapest, Fiastyúk utca 57. 3/3

Adószám (1% felajánláshoz)

18033108-1-41

Készítette

Viharvadászok Egyesülete
CodeOne.hu

Jogi tudnivalók

Az oldalon található minden tartalom (az oldal készítői és az oldali felhasználói által a weboldalon vagy a mobil applikációkon keresztül feltöltött szöveg, kép, videó, mérési eredmény, stb.) - kivéve ahol a feltüntetett információk ettől eltérnek - a Magyarországi Viharvadászok és Viharkárfelmérők Közhasznú Egyesületének tulajdonát képezi. Bármilyen nemű felhasználáshoz az Egyesület írásbeli hozzájárulása szükséges. A weboldal tartalmai szabadon hivatkozhatók a forrás feltüntetésével.

Támogatás, pályázat