Délután nyugaton felhõszakadások, éjszaka hidegfront szupercellákkal

Fokozat: 

Az éjszaka folyamán északnyugat felöl egy hidegfront vonul át hazánk felett, amely idõszakban tõlünk nyugatra egy teknõ mélyül ki, amelynek köszönhetõen a front környezetében 15 m/sec fölé növekedhet a 0-6 km-es szélnyírás a GFS elõrejelzése szerint. Ez a frontális emeléssal és a 400-500 J/kg mucape értékekkel a nedves légkörben szupercellás zivatarokat alakíthatnak ki éjszaka helyenként nyugaton, illetve délelõtt a keleti országrészben. A szupercellás zivatarokhoz 2 cm feletti jég és 90 km/h feletti széllökés is társulhat.

A front elõtt délnyugat felõl kis mértékû hideg advekció zajlik a Dunántúlon, illetve jelentõsek lesznek a nagytérségû emelõhatások. A 400-700 J/g MLCAPE (alsó 100 hPa átlagához tartozó CAPE), ennek következtében a most még tõlünk délnyugatra aktív rendszer a délután folyamán a Dunántúlra húzódik és a front érkezéséig ott tevékenykedik, részben a Duna-Tisza köze déli felére áthúzódva. Ezen zivatarok a magas kihullható víz (>35), ill. kis átlagszélsebesség miatt lassan mozoghatnak, emiatt a Dunántúlon elõfordulhatnak felhõszakadások (>50 mm).

Írta: Anarki

Kapcsolat

Magyarországi Viharvadászok és Viharkárfelmérők Közhasznú Egyesülete

info@szupercella.hu

1139 Budapest, Fiastyúk utca 57. 3/3

Adószám (1% felajánláshoz)

18033108-1-41

Készítette

Viharvadászok Egyesülete
CodeOne.hu

Jogi tudnivalók

Az oldalon található minden tartalom (az oldal készítői és az oldali felhasználói által a weboldalon vagy a mobil applikációkon keresztül feltöltött szöveg, kép, videó, mérési eredmény, stb.) - kivéve ahol a feltüntetett információk ettől eltérnek - a Magyarországi Viharvadászok és Viharkárfelmérők Közhasznú Egyesületének tulajdonát képezi. Bármilyen nemű felhasználáshoz az Egyesület írásbeli hozzájárulása szükséges. A weboldal tartalmai szabadon hivatkozhatók a forrás feltüntetésével.

Támogatás, pályázat