Felléphetnek heves zivatarok, jellemzően szélviharral

Fokozat: 

érvényes: 2010. május 4., 09:45 UTC - 2010. május 5. 07:00 UTC

 

Nyugat-Európa felett egy hosszúhullámú teknő analizálható, ami a nap folyamán szinte alig helyeződik kelet felé. Tőlünk északra egy több középpontú ciklonrendszer, valamint a Földközi-tenger nyugati medencéjében egy mély ciklon található, és az ezekhez kapcsolódó frontrendszer kvázi-stacionárius szakasza tőlünk északnyugatra fog húzódni. Hazánk így tehát az előoldalon, a melegszektorban helyezkedik el, aminek következtében (különösen a Dunától keletre) erős melegadvekció zajlik alacsony, ill. középmagas szinten. Ugyancsak a rendszer közelségéből adódik, hogy több szinten is jet stream helyezkedik el környezetünkben, aminek következtében főként nyugaton várható 15-20 m/s, később keleten is 15 m/s körüli 0-6 km-es szélnyírás.

A frontrendszer előtt, az északi határ mentén egy konvergencia is megtalálható lesz, amin az északi-északkeleti országrészben zivatarok alakulhatnak ki. A modellek nagyobb egyetértésben az északkeleti határszél felé számolják a magasabb labilitást, ami a nyugatról folyamatosan fokozódó szélnyírásnak köszönhetően főként multicellás konvekciót eredményezhet a térségben. Keleten-délkeleten napközben az ekvipotenciális hőmérséklet vertikális gradiense, valamint a DCAPE elég magas lehet, így az ott kialakuló zivatarok akár heves szélviharokat is produkálhatnak. Heves kategóriát elérő jégeső kevésbé valószínű.

A délután második felében, valamint az esti órákban délnyugat felől egy magasabb ekvipotenciális hőmérsékletű zóna húzódik a Dunántúl fölé, és a hozzá kapcsolódó erősebb háttéremelésnek köszönhetően egyre többfelé alakulhatnak ki zivatarok. A délnyugatra várható 400-600 j/kg CAPE, a 15-20 m/s-os 0-6 km szélnyírás, valamint a 150-250 m2/s2 helikalitás együttesen nem zárja ki annak a lehetőségét sem, hogy szupercellás zivatarok jöjjenek létre, amik járhatnak 2 cm vagy azt meghaladó jégesővel, felhőszakadással, valamint heves kifutószéllel. Mezociklonális tornádó, tuba létrejöttéhez a 0-1 km-es szélnyírási és helikalitási viszonyok ugyan nem túl optimálisak, és a túlzott középszintű kiszáradás sem kedvező, de egy ideig a térségben szépen jobbra görbülő hodográfok jellemzik a légkört, valamint az alacsony szintű labilitás is megfelelőnek ígérkezik, így ez sem zárható ki. Az éjszaka hátralévő részében, az emelt konvekciónak köszönhetően kisebb eséllyel továbbra is kialakulhatnak zivatarok, de ezek várhatóan heves időjárási eseményekkel nem járnak majd.

 

írta: Anarki, Storman

Kapcsolat

Magyarországi Viharvadászok és Viharkárfelmérők Közhasznú Egyesülete

info@szupercella.hu

1139 Budapest, Fiastyúk utca 57. 3/3

Adószám (1% felajánláshoz)

18033108-1-41

Készítette

Viharvadászok Egyesülete
CodeOne.hu

Jogi tudnivalók

Az oldalon található minden tartalom (az oldal készítői és az oldali felhasználói által a weboldalon vagy a mobil applikációkon keresztül feltöltött szöveg, kép, videó, mérési eredmény, stb.) - kivéve ahol a feltüntetett információk ettől eltérnek - a Magyarországi Viharvadászok és Viharkárfelmérők Közhasznú Egyesületének tulajdonát képezi. Bármilyen nemű felhasználáshoz az Egyesület írásbeli hozzájárulása szükséges. A weboldal tartalmai szabadon hivatkozhatók a forrás feltüntetésével.

Támogatás, pályázat