Mediterrán ciklon zivatarokkal

Fokozat: 
Érvényesség vége: 
szombat, június 1, 2024 - 10:00

Hazánk időjárását ma egy mediterrán ciklon alakítja, mely több hullámban okozhat zivatarokat. Ezek legfőbb kísérőjelensége a felhőszakadás / villámárvíz lehet, de elsősorban délnyugaton és északkeleten nagyobb méretű (2-3 cm) jég és 70-80 km/t körüli széllökés sem zárható ki. Mindezek miatt 1-es fokozatú előrejelzést adunk ki.

 

Részletezve:

Az éjszakai órákban tőlünk nyugat-délnyugatra, az Alpok déli peremén egy mediterrán ciklon fejlődött ki, melynek hullámzó, most még inkább meleg jellegű frontrendszeréből jelenleg (délelőtt 10-11 óra között) nyugaton, délnyugaton már többfelé esik az eső. A ciklon a nap folyamán fokozatosan gyengül majd, illetve egyre inkább az Alpoktól északra (tőlünk északnyugatra) lévő központ veszi át a domináns szerepet, viszont a hozzá kapcsolódó magassági hidegörvény fokozatosan megközelíti, éjszaka el is éri hazánkat. A frontálzóna előtt dél felől egy meleg, nedves szállítószalag (MNSZ) húzódik fölénk, ami szintén elősegíti a légkör labilizálódását. A magassági örvény déli oldalán egy gyengébb futóáramlás (jet stream) helyezkedik el, ami délutántól egyre inkább megközelít bennünket, növelve a szélnyírást, bár ennek hatása leginkább szombaton lehet majd érezhető. Plusz triggerként érdemes még megemlíteni a délnyugat felől érkező örvényességi mezőket és a hozzájuk kapcsolódó magassági divergenciát.

Pénteken a délelőtti csapadékrendszer előterében keleten, északkeleten jelentősebb, 1000-1500 J/kg körüli (de kisebb területeken akár 2000 J/kg körüli) CAPE halmozódhat fel. Az első zivatarok várhatóan az esőzóna előterében húzódó összeáramlási zónák mentén pattannak majd ki már a déli órákban, és haladnak észak felé. A 0-6 km-es szélnyírás ezeken a területeken még ugyan csak 10-12 m/s körülinek ígérkezik, de ez már elegendő lehet szervezettebb (vonalas) multicellás zivatarrendszer létrejöttéhez is az északi, északkeleti országrészben. Bár a cellaáthelyeződés gyorsabb lesz, mint az előző napokban, az MNSZ miatt magas (30-35 mm) a kihullható víz, illetve a rendszerben a kifutószeles konvergenciák és az orográfia által megtámogatva egymás mögött is képződhetnek újabb és újabb zivatarok, így különösen az Északi-középhegység térségében jelentősebb az esélye felhőszakadás és villámárvíz kialakulásának. Egy-egy erősebb (pulse type) zivatar is kialakulhat, amit kísérhet 2-3 cm körüli jégátmérő, illetve 50-60 km/h körüli széllökés.

Délután a csapadékrendszer mögött DNy-on szintén 1000 J/kg köré növekedhet a CAPE, és itt a szélnyírás már eléri a 15-20 m/s-ot. Ez kedvezhet szupercellák és/vagy jól szervezett multicellás zivatartömbök kialakulásához. Az első zivatarok feltehetőleg a korábban labilizálódó horvát/szlovén területeken alakulnak ki, és onnan sodródnak be az országba a délután közepétől, de a konvergencia-zónák mentén helyben is számítani lehet majd a kipattanásukra. Hevesebb, szupercellás zivatarokra leginkább a Dél-Dunántúlon van esély, melyeket 2-3 cm-es jég és 80-90 km/h-s széllökés is kísérhet, de a legfőbb veszély ezeknél is a felhőszakadás, illetve a dombvidékeken a villámárvíz lehet (hasonló példákért lásd: Tevel patakja). Egyes modellek szerint a késő délutáni, esti órákban délnyugat felől akár egy kiterjedtebb, vonalas zivatarrendszer is érkezhet, de ebben egyelőre nagyobb a bizonytalanság. Amennyiben bekövetkezik, úgy nagyobb területen okozhat 60-70 km/h körüli széllökéseket.

A zivatarok - részben a már említett magassági hidegörvény labilizáló hatása miatt - várhatóan az éjszakai órákban sem szűnnek meg teljesen, bár számuk csökken, és egyre inkább az északi területekre korlátozódhatnak. Itt még szombaton napközben is számíthatunk kialakulásukra, és ekkor - a fölénk húzódó jet stream révén - már nagyobb az esély szupercellák kialakulására is, melyeket főként észak-északkeleten kísérhetnek heves események.

 

Veszélyes jelenségek:

- Jégeső: elsősorban északkeleten és délnyugaton az erősebb zivatarokból előfordulhat 2-3 cm-es jégátmérő, másutt legfeljebb borsó méretű (1 cm körüli) jég hullhat.

- Szél: Délnyugaton az erősebb szupercellákat kísérheti 80-90 km/h-t elérő széllökés, 60 km/h körüli széllökések pedig északon-északkeleten, illetve az esetleges délnyugati zivatarrendszerből is előfordulhatnak.

- Felhőszakadás: Az intenzívebb, akár egymást követő zivatarokból elsősorban az Északi-középhegység térségében, valamint a délnyugati országrészben van esély rövid idő alatt nagy mennyiségű csapadékra, ami a megfelelő terepviszonyok mellett villámárvizet is okozhat. Lokálisan azonban másutt sem zárható ki teljesen 20-30 mm csapadékot produkáló zivatar.

- Tornádó: A viszonylag gyenge helikalitás és alacsony szintű nyírás miatt mezociklonális tornádó nem valószínű. A tartósabb konvergencia-zónák mentén kialakuló zivatarokból viszont néhol nem zárható ki rövid életű nem-mezociklonális tuba vagy tornádó kialakulása.

Summary: 

We issued a Category 1 forecast due to the possibility of intesne thunderstorms with hail (2-3 cm diameter), strong wind gusts (60-90 km/h) and large amount of precipitation within a short time / flash flood risk, mainly in the north-northeast and soutwest parts of Hungary.

Mezós tornádó?: 
mezós tornádó nem várható - T0
Nem mezós tornádó?: 
Nem mezós tornádó kis eséllyel várható - T1
Villám árvíz?: 
Várható
MKR?: 
Várható
Bow echo?: 
Nem várható
Szupercella?: 
Várható
Nagyméretű jég? (2-5cm): 
Várható
Szignifikáns jég? (>5cm): 
Nem várható
Szélvihar? (90-120km/h): 
Várható
Szignifikáns szélvihar? (>120km/h): 
Nem várható

Kapcsolat

Magyarországi Viharvadászok és Viharkárfelmérők Közhasznú Egyesülete

info@szupercella.hu

1139 Budapest, Fiastyúk utca 57. 3/3

Adószám (1% felajánláshoz)

18033108-1-41

Készítette

Viharvadászok Egyesülete
CodeOne.hu

Jogi tudnivalók

Az oldalon található minden tartalom (az oldal készítői és az oldali felhasználói által a weboldalon vagy a mobil applikációkon keresztül feltöltött szöveg, kép, videó, mérési eredmény, stb.) - kivéve ahol a feltüntetett információk ettől eltérnek - a Magyarországi Viharvadászok és Viharkárfelmérők Közhasznú Egyesületének tulajdonát képezi. Bármilyen nemű felhasználáshoz az Egyesület írásbeli hozzájárulása szükséges. A weboldal tartalmai szabadon hivatkozhatók a forrás feltüntetésével.

Támogatás, pályázat