Mediterrán ciklonhoz kapcsolódó esetleges heves események

Fokozat: 

Nyugat-Európa felett egy hosszúhullámú teknő helyezkedik el, amely a nap folyamán fokozatosan kelet felé halad. A teknő déli peremén már pénteken erős ciklongenezis kezdődött a mediterrán térségben. 00 UTC-s analízisek alapján a kialakult ciklon középpontja még csak Olaszország déli részei felett helyezkedett el, de a modellek számításai szerint az éjszakai órákra már országhatáron belülre kerülhet. Jelenleg hazánk a két rendszer előoldalán, a melegszektorban helyezkedik el, aminek köszönhetően nagyjából a déli órákig alacsony- és középszinten meleg advekció várható, amit (főként közép- és magas szinten) hideg advekció vált fel a délután folyamán dél, délnyugat felől. A ciklon hidegfrontja előtt, az ország délkeleti, déli részeit érinti egy meleg, nedves szállítószalag is, ami este, éjszaka tovább helyeződik az ország keleti, északkeleti részei felé.

A délután meginduló középszintű hideg advekció (700-500 hPa) megnöveli a labilitást a déli országrészben, aminek a maximuma előreláthatólag a délután második felében, illetve az esti órákra realizálódhat. Különösen 700 hPa erős örvényesség advekció várható ezen területekkel átfedésben. A modellekben mutatkozó CAPE értékek nem mutatkoznak konzisztensnek, a GFS alapján emelt konvekció várható, a MUCAPE értékek 200-300 J/kg körül alakulnak, 750 hPa körüli szintről indulva: 

http://www.metnet.hu/download/gfs_emahodo/gfs00_015_ema_baja.gif

Ennél nagyobb labilitás értékek a határainkon kívül várhatóak 500 J/kg körüli értékkel. Az ECMWF-ben ugyanakkor jelentős mennyiségű labilitás várható a délkeleti határszél közelében (1000-1200 J/kg CAPE). Az olasz WRF alapján ugyancsak a délkeleti országrész közelében várható 800-1000 J/kg konvektív felhasználható energia.

A teknő közelségéből adódóan több szinten is jet stream helyezkedik el felettünk, illetve a mai nap folyamán főként a déli országrész középső területe helyezkedik el ezek bal kilépő zónáján, illetve délkeleten 400 hPa-on jelentős divergencia várható. Habár az idő előrehaladtával a jet magja fokozatosan kelet felé helyezkedik, de a közelsége miatt eleinte magas: 20-30 m/s, estefelé 15-20 m/s 0-6 km-es szélnyírás várható (amikor a labilitás nagyobb része várhatóan realizálódik). Ugyanakkor a szélnyírás profil nem túl kedvező a szupercellának, mert a hirtelen szélnövekmény 500 hPa-tól fölfele jelenik meg, az alsó 2 km jelentős szélnövekményét követően, ezt a hodográf képen is jól megfigyelhetjük:

http://www.metnet.hu/download/gfs_emahodo/gfs00_015_hodo_szeged.gif

Összefoglalva:

Így a déli, de főként a délkeleti országrészben erős multicellás konvekció várható, amelyhez kapcsolódva 2-3 cm körüli jég is előfordulhat, ha az ECMWF által jelzett labilitás realizálódna. Ezek a beindításában a ciklonhoz tartozó okklúziós frontnak, ill. a hidegfront közelségének és persze a középszinteken beinduló több fokos hideg advekciónak és erős örvényesség advekciónak kiemelt szerepe lesz.  Szupercellás konvekció sem zárható ki, bár ehhez a szélnyírásprofil nem túl ideális. Ehhez 2 cm vagy a feletti jég, 90 km/h-t meghaladó kifutószél, illetve felhőszakadás társulhatna. Az időjárási helyzetből adódóan több szinten várható pozitív örvényesség-advekció az éjszakai órákban is, így a Dunától keletre továbbra is várhatóak zivatarok, de várhatóan jelentősebb csapadékon kívül nem járnak majd heves kísérőjelenségekkel.

Veszélyforrások:

- felhőszakadás: a magas kihullható víz (30-32 mm), illetve a ciklonközéppont közelségéből adódó lassú cellaáthelyeződésnek köszönhetően a zivatarokhoz 25-50 mm közötti csapadék is társulhat (főként délkeleten)
- jégeső: erős multicellához vagy szupercellákhoz kapcsolódóan előfordulhat 2 cm-t meghaladó jégeső
- kifutószél: ugyancsak szupercellák környezetében nem kizárt 90 km/h vagy azt meghaladó széllökés

Azt hozzá kell tenni, hogy a jól átnedvesedett légoszlop (felhőalap alatti és középszintű kiszáradás hiányában), egyébként nem kedveznek az intenzív kifutószélnek, ill. a nagyobb jégnek.

Írta: Anarki, meteorman

 

Kapcsolat

Magyarországi Viharvadászok és Viharkárfelmérők Közhasznú Egyesülete

info@szupercella.hu

1139 Budapest, Fiastyúk utca 57. 3/3

Adószám (1% felajánláshoz)

18033108-1-41

Készítette

Viharvadászok Egyesülete
CodeOne.hu

Jogi tudnivalók

Az oldalon található minden tartalom (az oldal készítői és az oldali felhasználói által a weboldalon vagy a mobil applikációkon keresztül feltöltött szöveg, kép, videó, mérési eredmény, stb.) - kivéve ahol a feltüntetett információk ettől eltérnek - a Magyarországi Viharvadászok és Viharkárfelmérők Közhasznú Egyesületének tulajdonát képezi. Bármilyen nemű felhasználáshoz az Egyesület írásbeli hozzájárulása szükséges. A weboldal tartalmai szabadon hivatkozhatók a forrás feltüntetésével.

Támogatás, pályázat