Észak-Európa felett egy ciklon örvénylik, melynek hidegfrontja jelenleg a Balti-térségben illetve Lengyelország és Németország északi részén húzódik. A front csak lassan közeledik Magyarország felé, a hozzá tartozó szélerősödési zóna a magasban (leginkább 500 és 700 hPa-on) azonban már az esti, éjszakai órákban térségünk felé húzódik. A front előtt egy erőteljes, nyugat-kelet irányú melegnyelv (meleg nedves szállítószalag) fejlődik ki az ország felett a nap folyamán.
A lehetséges heves események szempontjából két területet jelölhetünk az országban:
Alpokalja, Kisalföld nyugati része
A melegnyelvhez kapcsolódóan markáns hegyvidéki konvergencia épül ki a nap folyamán az Alpok térségében, amely egészen az Alpokaljáig illetve a Kisalföld nyugati feléig nyúlik a délutáni órákra. Ami a labilitást illeti, maximálisan 800-1000 J/kg talajalapú CAPE (600-700 J/kg MLCAPE) realizálódik a GFS-ben a délutáni órákban, de 18 UTC-re az ECM is 1000 J/kg SBCAPE-el számol a szóban forgó területre. Ami a nedvességet illeti, a teljes légoszlop viszonylag száraznak várható, ugyanakkor a hatékony nedvesség konvergencia valamint a szállítószalag profil biztosíthatja nedvesség utánpótlást a cellák számára. A magassági szél érkezésével a 0-6 km-es szélnyírás is fokozódik a délután folyamán (15 UTC 17 m/s, 18 UTC-kor egyes számítások szerint 22-23 m/s), ami a nagy labilitással párosulva megfelelő körülményt biztosít szupercella kialakulásához is. A 150-200 m2/s2-os helicity értékeknek köszönhetően tartósabb szupercella is kifejlődhet a térségben.
Heves események:
- erős kifutószelek: kiszáradásnak (12-14 fokos deltathetaE értékek) köszönhetően előfordulhatnak 90 km/h feletti lökések
- nagyobb méretű jég: a kiszáradás és a szupercellás konvekció miatt 2 cm-t elérő vagy azt meghaladó jegek hullhatnak
- lokálisan felhőszakadás
- tornádó esélye kicsi a magas felhőalap és a gyenge 0-1 km-es szélnyírás miatt, ugyanakkor nem zárható ki a konvekció szupercellás jellege miatt. Nem mezociklonális eredetű tuba mindazonáltal kialakulhat az erős konvergencia és a megfelelő alacsonyszinti hőmérsékleti rétegződés következtében.
Északkelet-Magyarország:
A GFS magasan 1000 J/kg-os labilitási értékeket (400-500 J/kg MLCAPE) számol erre a területre, az ECM inkább a határon kívülre ad magasabb CAPE-t (500-600 J/kg), viszont a magassági szél ide is megérkezik a késő délutáni, esti órákban (15 m/s körül 15 UTC-kor, 18 UTC-kor már 15 m/s feletti a 0-6 km-es szélnyírás). Az emelést a domborzat illetve az esti órákban realizálódó örvényesség advekció támogathatja. A kialakuló cellák itt tehát főként multicellásnak várhatók, a késő délutáni, esti órákban marginálisan szupercella is megjelenhet a térségben. A kapcsolódó heves események kevésbé markánsnak látszanak most a nedvesebb profil, a kisebb labilitás és szélnyírás miatt. Mindamellett ebben a térségben is előfordulhat 1-2 cm-es jég, valószínűleg 90 km/h alatt maradó széllökés, esetleg felhőszakadás.
Összefoglalva:
Főként az Alpokalja térségében és Kisalföld nyugati felében várható késő délutántól hevesebb eseményekkel kísért erős multicellás illetve szupercellás konvekció. A heves események szempontjából másodlagos terület az északkeleti országrész, ahol szintén kialakulhatnak délután, este erősebb multicellás zivatarok, marginálisan szupercella.