Söpte

Pongrác napi jégverés

A fagyosszentek első napja mozgalmas időjárást hozott. Már délelőtt veszélyt jelző Cirrocumulus felhők jelentek meg az égen. A levegő nagyon fülledt volt, kora délután 30,9 °C-ra emelkedett a hőmérséklet. Egyes légköri paraméterek is veszélyes értékeket mutattak pont ebben a körzetben: Lifted index, Thompson index. Semmiféle nagyobb riasztás, vészjelzés nem volt kiadva!! 13h után egy átlagos méretű gomolyfelhőből hirtelen dörögni kezdett, hőzivatar alakult ki. Pár perc alatt 4 mm csapadék zúdult le. Mire a radarokkal észlelhető volt, már be is következett az esemény.

Nem várt szupercella

Május 3. szombatja nem várt eseményt hozott. Nyugati irányban zivatarok haladtak DNY-ÉK-i irányba. 15:30 környékén az egyik felhő szupercellás jegyeket kezdett mutatni. Mindez azért volt érdekes, mert egy előrejelzésben nem lehetett találkozni ilyesfajta figyelmeztetéssel. Gyakorlatilag majdnem az történt mint előző év augusztus 29-én. Először úgy nézett ki elmegy mellettünk, de nyugatról ránk fordult. Söptén 2 cm-es jégdarabok hullottak belőle, szerencsére nem sűrűn, mellé még borsójég is társult. A szomszéd faluban, Vasasszonyfán belepett mindent az apró szemű jég.

Anticiklonális szupercella Söptén - avagy jégverés 3. éve sorozatban

A délelőtti órákban sűrűsödő felhők jelentek meg ÉNy-i irányban jelezve valami hevesebb esemény bekövetkezését. Ez már nem először fordult elő az utóbbi években. Délután Ny felől zivatargócok pattantak ki, úgy nézett ki, hogy elkerülnek bennünket. Az egyik azonban rendellenesen kezdett viselkedni a radarképen. Ekkor már valami sejthető volt. 15:57-kor meg is kaptuk a választ: A Kőszegi - hg. szélénél megjelent a falfelhő, mely egyre jobban közeledett felénk.

Váratlan szupercellák

A légköri feltételek a modellek szerint elvileg nem voltak alkalmasak szupercellák kialakulásához, ennek ellenére a délután folyamán kettő is létrejött. Az első 14:43 tájában a Kőszegi - hegység mögött alakult ki, a másik 16:40 táján már tőlünk nyugatra vonult el. Előbbi hamar legyengült, kisebb csapadékot adott nálunk. Viszont az utóbbinak már masszívabb struktúrája volt (feláramlási alap, fő torony, szétterülő üllő) és valószínűleg Ausztriában, Burgenlandban jégesőt okozott ismét! Az első esetében nem is tűnt először annak, de mégis gyanús lett a felhőzete, ezért elkezdtem videózni.

Augusztus 15. szelleme

Egy gyenge hidegfront érte el térségünket. A modellek hevesebb események kialakulását jósolták, mivel rendelkezésre állt elegendő labilitás és szélnyírás is a légkörben. A hőmérséklet is 27 Celsius fokig emelkedett. A radarképek tanúsága szerint 11 óra környékén csapadék gócok kezdtek az Alpok keleti része felett kipattanni. 12:15-re már látványos zivatarfelhők voltak láthatóak, gyanúsan hatalmas elnyúló üllő felhőzettel, ami szupercellára engedett következtetni! A dokumentálást is ekkor kezdtem.

Szuperkedd - A söptei jégvihar

Ez a nap méltán nevezhető Szuperkeddnek, mivel több szupercella alakult ki térségünkben és eléggé emlékezetes nap maradt! A néhány napos hőséget egy hullámzó hidegfront érkezése zárta le. Söpte az előző két csapadékrendszerből kimaradt, ezért már borítékolható volt valamilyen hevesebb esemény bekövetkezése! Ez utóbbit a modellfutások is jelezték Nyugat-Északnyugat Magyarországra. Több jel is utalt arra, hogy nagy dolog van készülőben: A hirtelen melegedő levegő és a késő délelőtt 11 h környékén megjelenő, homályos körvonalú felhők sejttették mindezt, a videó elején ezek a felhők láthatóak!

Szerdai fenevad

Ismét szerdán érkezett a sorozatos hőségnapokat lezáró hidegfront szupercellája. 13:48 környékén már üllőket lehetett fotózni nyugat-északnyugat felé. A következő órában egyre látványosabb, félelmetesebb struktúrájú felhő alakult ki ebből az irányból. Először úgy nézett ki, hogy a Kőszegi-hegység felé húz el, de végül minket is érintett elég rendesen. Eközben egyre bizonyosabbá vált, hogy szupercellával van dolgunk. 14:40 környékén ért el bennünket, már előtte jóval látni lehetett a csapadéksávban a jeges fehér részt, továbbá a felhőfoszlányokat és a légzuhatagot!

Szuperszerda - szupercella

Szerdán a hőmérséklet 28 fokra emelkedett. Vadul elkezdtek emelkedni a felhők tőlünk nyugatra. Ezek után egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy nem csak egy sima zivatarfelhő fog kialakulni, hanem egy szörnnyel lesz dolgunk. Az Ausztria felől érkező szupercella meggy-cseresznye méretű száraz jégesőt okozott Söptén! 17:55 környékén. Rég volt erre példa. Még negyed órával a jégverés után is másfél centis darabokat lehetett összeguberálni. Mindössze 4 percig tartott, ezzel együtt a szupercella 3 mm csapadékot produkált!

Szupercella Nyugaton!

A kora esti órákban egyre sötétebb felhők érkeztek Nyugatról! A radarképeket + a konvektív előrejelzést figyelve egyre jobban felmerült bennem a gyanú, hogy valószínűleg szupercella fog kialakulni! Az esemény nem sokat váratott magára: 17:30 táján meg is jelent! Először sokan peremfelhős zivatarfelhőnek minősítették, de én ezzel egyet nem értve eleve már szupercellának soroltam be! Miért is? Azért, mert a július 30-án érkezett ténylegesen peremfelhős zivatarnak teljesen eltérő volt a felhőstruktúrája!

Mini LP szupercella Szombathely körzetében

Már délután is átvonult felettünk egy kisebb zivatargóc, viszont estefelé Szombathely körzetében egy mini LP szupercella is kialakult! Nem volt hosszú életű, de azalatt remekül meg lehetett figyelni. A jellegzetes falfelhő tűnt fel először (hogy lényegesebben alacsonyabbra lóg a felhő többi részénél, és hengeres alakja van a forgás miatt) és a magasra törő, részben takarásban lévő, fő feláramlási torony. Utóbbit amúgy ki lehetett venni a felhők közül, hogy rendesen emelkedik, ezért már ebből sejthető volt, hogy szupercellával van dolgunk, nemcsak egy sima felhőképződménnyel.

Kapcsolat

Magyarországi Viharvadászok és Viharkárfelmérők Közhasznú Egyesülete

info@szupercella.hu

1139 Budapest, Fiastyúk utca 57. 3/3

Adószám (1% felajánláshoz)

18033108-1-41

Készítette

Viharvadászok Egyesülete
CodeOne.hu

Jogi tudnivalók

Az oldalon található minden tartalom (az oldal készítői és az oldali felhasználói által a weboldalon vagy a mobil applikációkon keresztül feltöltött szöveg, kép, videó, mérési eredmény, stb.) - kivéve ahol a feltüntetett információk ettől eltérnek - a Magyarországi Viharvadászok és Viharkárfelmérők Közhasznú Egyesületének tulajdonát képezi. Bármilyen nemű felhasználáshoz az Egyesület írásbeli hozzájárulása szükséges. A weboldal tartalmai szabadon hivatkozhatók a forrás feltüntetésével.

Támogatás, pályázat