Elég ritka, hogy Búcs térségében dél-délkelet felől érkezzenek a záporok, zivatarok. 2019. augusztus 25-e délutánján pont egy ilyen helyzet állt fent. Az első hozzánk legközelebbi zivatar a Gerecse dombjait áztatta, brutális lecsapókkal kísérve. Az alábbi képet (15:15) még a padlásunkról fotóztam, majd kitekertem a Kutyahegyre.
A Kutyahegyről azt figyeltem meg, mintha ennek a zivatarnak a csapadéka visszakunkorodott volna az Asszonyhegy lábánál (Süttő-Neszmély környékén). (15:20)
Miközen a hőn szeretett Gerecsémet eltakaró zivatart nézegettem, egy másik, Dorog térségében kifejlődött zivatar leáramló csapadékára fókuszáltam, sőt egy harmadik is kialakult valahol Szob-Helemba tájékán. A Pilis-hegység egyik-másik része is fokozatosan eltűnt a csapadék miatt. (15:20)
Így hát a 3 zivatart felváltva tartottam szemmel, vagyis igyekeztem. A zivatarok előterében a Felvidéken forgószelet pillantottam meg 15:25 magasságában. Amilyen gyorsan csak tudtam ráközelítettem, s már készültek is a felvételek. Érzékelni fogjátok ti is az állvány hiányát, de legalább van róla fotó és videó is. Mivel tölcsért nem észleltem, valószínűleg gustnado van a témában. Valahol Búcs és Muzsla között kapta föl, majd forgatta meg a földről a port. Elég intenzív volt a forgás. :) A képen a "pornádó*" (*nem saját költemény) valahol a kék madárijesztő "fölött/ mögött" keresendő. ;)
Videó a gustnadóról: https://www.youtube.com/watch?v=VYd9Taf_ejQ
Videóból kivágva:
Agyonszerkesztve ezen ott fennen a felhő alján van valami „gubanc”, de hát én nagyon szeretem a tornádókat.. ;) Viccet félretéve... nem látszik valamilyen mérésen, érzékelőn, hogy esetleg kapcsolatban lett volna az örvény a felhővel?
Körülbelül fél percig volt látható a jelenség, aztán 15:30-kor már a Kutyahegyre is elkezdett pottyantgatni a zivatarfelhő -szerencsére nem a legerősebb része- (miközben a Gerecsének már csak a széle látszott a csapadékfüggöny miatt), úgyhogy a Kutyahegyhez viszonylag közel levő ravatalozó alatt találtam menedéket, meg hát azért közeliek voltak a villámcsapások. Nálunk (a radarok alapján is) közepes intenzitású csapadékhullás volt megfigyelhető.
A csapadék gyengülésével kimerészkedtem, visszatekertem a Kutyahegyre, ahonnan jó kilátás nyílt a zivatar utáni látványos Stratus-felszállásra. A kép jobb szélén a Nagy-Gete hegycsúcs látható. (16:00)
Ez idő alatt észak-északkelet felől folyamatosan dörgött, ezért tovább gurultam jobb kilátás érdekében. Nem okozott csalódást a látvány, s még egy villámot is elcsíptem videófelvételen. (16:10)
Újabb és újabb csapadékfüggönyök tűntek fel, valamint mammatus felhők is megjelentek. (16:30)
Eme zivatar fokozatosan távolodott, s új, látványos felhőalappal rendelkező zivatarcellákat is létrehozott. (17:00)
Léva körüli gomolygás madárcsapattal az előtérben 17 óra körül. :)
A Dunakanyar tágabb térségében (Budapest-Börzsöny) fejlődő gomoly- és zivatarfelhők (16:50-17:10)
A Tatabánya térségi zivatar 16:50 után.
Itt már széthalva:
Végezetül egy idegeket nyugtató felvétel a Gerecse Pisznice hegycsúcsa alatti völgyben úszkáló Stratus fractus-okról.
Hasonló szépségeket kedves Mindnyájatoknak! ;) :)