Szupercella Békés megyében

2012. május 7-én a barátnőmmel egy szupercellát volt szerencsénk megfigyelni Gerendás határából. A korábban tornádót is okozó szupercella nálunk áthaladva még egészen Békéscsabáig volt életképes.

 

Az előzmények
 
A hétvégén egy lassú mozgású frontrendszernek köszönhetően már több helyen volt kisebb-nagyobb csapadék. Az ominózus napon az ország keleti, illetve délkeleti részében lehetett számítani zivatarokra.

A labilitás nagyobb értékekkel kecsegtetett nekünk, mint előző nap. A modellek a zivatarok központi helyét külföldre tették, ennek ellenére nem volt okunk szomorkodni, hiszen déli, délkeleti áramlás volt várható. Igaz, több modellt is megnézve arra következtettem, hogy éppen a határ mentén elhaladnak majd mellettünk.

Úgy tűnt, nedvességben sem lesz hiány, ha a 0-3km-es légréteget nézzük, akkor látható, hogy több helyen tetőzhet a páratartalom 100%-al.

A Thompson index arra engedett következtetni, hogy kisebb celláknak már lehet esélye, esetleg egy multicella is benézhet. A 0-3 km-es szélnyírási térképen pedig 8-12 m/s szélnyírást lehet leolvasni a keleti országrészre tekintve, amely az előbb említett multicellás zivataroknak kedvez.

Összefoglalva tehát zivatarokra az ország déli, délkeleti, illetve keleti részén lehetett számítani, bár heves zivatarok kialakulására kevés volt az esély.

 

Megfigyelés - az első lépések

Délután 4 óra után nem sokkal a határba mentünk ki a barátnőmmel. Előtte néztem meg a radart, és gondoltam, pár képet készíthetnénk a Románia területén zajló zivatarokról. Az érdekesség az volt, hogy egy csapadéktömb haladt mellette, ami látható is radaron, így sokáig a cellát nem láttuk, de végül csak előbukkant egy fél óra várakozás után. Ekkor már a Duna-Tisza közén látható volt egy tömb, mely később erősödése-gyengülése után végül a már említett szupercellává erősödött, és Békés megyében tornádót, jégesőt okozott (de ne rohanjunk még ennyire előre).

 

Felfigyelés a zivatarra
 
Nagy jelentőséget még nem tulajdonítottam annak a csapadéknak, amely nyugati irányból tartott felénk. Először, mikor még Szeged-Hódmezővásárhely közelében járt, kintről csak egy csapadéktömbnek tűnt, de egy radar- illetve villámtérkép megnézése után már elég komolynak ígérkezett.

Ekkor már eléggé ereje teljében volt, közben pedig az első panoráma kép is elkészült róla, amikor még jóval távolabb helyezkedett el.

 

Nyugat felé tekintünk...
 
Figyelmünk nyugat felé helyeződött át. Ekkor a rendszerről még azt hittük, elhalad tőlünk észak felé. Itt még nem tudtuk, hogy szupercellával van dolgunk, hiszen semmi komoly jellegzetessége nem volt. Viszont ennek ellenére a radarkép már arról árulkodott, hogy ez igenis egy szupercella.

 

Érkezik a szupercella...
 
Nem sokkal később látható volt a radaron, hogy még mindig erősödik a rendszer, ekkor már az Országos Meteorológiai Szolgálat ki is adta a citromsárga riasztást a térségre. Az alábbi képen a szupercellás zivatarok egyik jellegzetessége, a beáramlási farok mutatkozik, bal oldalon egy kisebb falfelhővel.

A következő képen középen a hátoldali leáramlás (RFD) látható, jobbra pedig szintén a már említett falfelhő.

A radarképen pedig látható az előbb említett erősödés.

A felhőzetet figyeltük, hogy valahol tubát, netán tornádó látunk meg, de végül csak egy kavargó részt láttunk, melyet meg is örökítettem, de végül nem lett belőle semmi.

 

Ide is ért…
 
Amikor elkezdett hullani a csapadék, a rétről gyorsan távoztunk. Nem sokra rá pedig elkezdett szakadni az eső, és később megjelentek benne a jégdarabok.

 

A zivatar elmúltával
 
A zivatar elvonulta után lapátolni lehetett a jeget. A gyors és nagy mennyiségű csapadék után a földek párologni kezdtek. Még órákkal később is megmaradtak a jégdarabok.

 

Összefoglalás

Reggel nem gondoltam volna, hogy ilyen heves zivatar lesz. Kisebb cellákra, esetleg egy multicellára számítottam. A zivatar érkezésével a kifutószél is ideért, amely élénk, viharos széllökéseket eredményezett. A villámtevékenység sokáig közepes volt, mikor viszont elkezdett hullani a csapadék, utána szinte az egész zivatar alatt mindvégig morajlások, dörgések voltak hallhatóak. Gyorsan nagy mennyiségű csapadék hullott, meglátásom szerint 10-20 mm eshetett le közel fél óra alatt. A jégverés a félórás eső első harmadában volt. A jég átmérője 2 cm alatt maradt. A növényekben rengetek kár történt, főként gyümölcsösök, búza, kukorica szenvedték el a pusztítást.

Kapcsolat

Magyarországi Viharvadászok és Viharkárfelmérők Közhasznú Egyesülete

info@szupercella.hu

1139 Budapest, Fiastyúk utca 57. 3/3

Adószám (1% felajánláshoz)

18033108-1-41

Készítette

Viharvadászok Egyesülete
CodeOne.hu

Jogi tudnivalók

Az oldalon található minden tartalom (az oldal készítői és az oldali felhasználói által a weboldalon vagy a mobil applikációkon keresztül feltöltött szöveg, kép, videó, mérési eredmény, stb.) - kivéve ahol a feltüntetett információk ettől eltérnek - a Magyarországi Viharvadászok és Viharkárfelmérők Közhasznú Egyesületének tulajdonát képezi. Bármilyen nemű felhasználáshoz az Egyesület írásbeli hozzájárulása szükséges. A weboldal tartalmai szabadon hivatkozhatók a forrás feltüntetésével.

Támogatás, pályázat