A két hónappal ezelőtti tornádókitörés (http://szupercella.hu/node/1214) ideje alatt az Indiana Egyetem kutatói szokatlan szeizmikus aktivitást észleltek a tornádók által sújtott Középnyugaton. Február 29-én egy EF4-es tornádót produkáló szupercella keresztezte Harrisburg (Ilinois) és a térségében elhelyezett szeizmográfok egy csoportját (a szeizmográf feladata a lehető legkisebb talajmozgás érzékelése – a mai modern készülékek képesek a talajnak akár 0,00001 mm-es elmozdulását is regisztrálni).
A tornádó útja (sárga pontozott nyíl) és a mérőállomások.
A vihar átvonulását követően a szakemberek aggódni kezdtek, hogy műszereik súlyosan károsodtak, ám nagy meglepetésükre azok tovább küldték az adatokat.
A szeizmogrammok (a talajmozgás időbeli lefolyásának rögzített formája) tüzetesebb vizsgálatát követően három állomás esetében jelentkeztek a szokatlan szeizmikus jelek. Február 29-e hajnali 4:45-kor egy erős, alacsony frekvenciájú impulzust kezdtek el érzékelni a műszerek, mely néhány perces időintervallumot ölelt fel.
Az alábbi képen a szeizmográfok által érzékelt impulzusok jól kivehetők.
Az adatok elsődleges kiértékelésének alapján a műszerek nem magát a tornádót érzékelték, hanem lehetséges, hogy a szupercella által generált markáns légnyomásváltozást.
Március 3-án a Moody légitámaszpont egyik automatája felett áthaladó tornádós szupercella nyomás-és széladatai.
Az adatok további feldolgozásába már meteorológusok is csatlakoztak, hogy az észlelt jelenséget minél jobban megvizsgálják, hiszen a műszerek által érzékelt impulzusok és a légnyomásváltozás közötti kapcsolat még nem nyert megerősítést. Azonban ez az új mérési módszer a jövőben hozzájárulhat, hogy jobban megértsük a szupercellák nyomási mezőjének dinamikáját.
Forrás: www.sciencedaily.com
www.indianapublicmedia.org
Írta: Devilstorm