A 2015-ös konvektív szezon második komolyabb, szupercellákkal (és MKR-el) kecsegtető felvonására május közepén került sor, erről hoztam 1-2 távoli gyorsított felvételt. Az események gyújtópontja egy nyugat felől Magyarországot megközelítő ciklon hidegfrontja volt, a főbb eseményeket eleinte május 14-ére vártuk, bár ezek előestéje is ígéretesnek tűnt - elsősorban DNY-on és a nyugati határszélen lehetett számítani szupercellákra, bár az előrejelzések szerint ezek részben a várható MKR alkotóelemeiként díszítették volna a Kárpát-medence egét.
Szerda délután azonban az Alpok keleti része alapos munkába kezdett, és 17 óra után roppant gyanús reflektivitási pontok kezdtek feltűnni a radaron. Elég egyértelmű mintákat vett fel a sokat bámult kompozit, ekkor egyik viharvadász csapatunk már nyeregbe pattanva vágtatott a hegyekről legördülő izolált szupercellák felé, hogy komoly művészi lenyomattal ajándékozza meg őket.
Eme cellák mellesleg igen szép játékot produkáltak, nem volt hiány kettéválásban, majd a tánc se maradt el - két szupercella gyakorlatilag egymás körül forgolódva öltözött meglehetősen szép szoknyákba.
Mindeközben jómagam egyszemélyes csapatommal a Velencei-tó partjára igyekeztem, a késői munkavég miatt arra gondoltam, Agárd mellett, a tóparton talán valamit hamarabb elkaphatok (esetleg még nem lesz vaksötét), mint Budapesten - illetve alapvetően a várható MKR esti érkezésének megfigyelése volt a cél. Jó nagy szöveges feneket kerítettem az esetnek, az eredményben azonban csak távolról szerepel az MKR, a "prefrontális" szupercelláknak pedig csak az üllője ért fölém (persze az biztos, hogy nem aprócska kovácsfelhőről volt szó - szépen átkúszott a nyugati határszéltől indulva a kelet-dunántúli térségig.)
Amit fel tudok mutatni eme röpke vonatos "spotterkedés" eredményeként, az a tőlem kb. 150 km-re lévő, legyengülő szupercella felhőzete - erről készült pár, a parton megdőlt gyorsított felvétel. Mikor megérkeztem, egész szép feláramlási tornyot láttam a távolban, a már említett jelentősen felpöfékelt üllő-koronával - azonban ahogy közeledett, oly gyorsan gyengült, bár próbálkozott pár újabb feláramlás is a cella előtt, de ők stabil kardba dőltek.
A megdőlt gyorsított felvétel:
A sors piszkos fintora: mindeközben szép AC castellanus sáv jelent meg kb. a tó felett K / ÉK-i irányba nézve, jó ideig mutogatta magát, majd a fővárostól picit nyugatra be is durrant egy rövidebb életű zivatarcella.
A közeledő, gyengülő érő cella gyorsított felvétele:
Este 9 után aztán megjelentek a lassan közeledő, de a vártnál gyengédebbnek tűnő MKR jelei, hektikus villámtevékenységgel (na jó, a tavi viharjelzés villogása folyamatos volt), 22 óra előtt azonban vissza kellett sietni a némileg erősödő villámfénybem hazavezető vonathoz, így a zizegő zivatartömbről készülő kisfilm sajnos kimaradt, de a következő események során amint lehetőség van rá, igyekszem pótlom ezeket - illetve készüljetek a valóban látványos struktúrákat felmutató szupercellákat Körmend környékén dokumentáló csapatunk kiváló felvételeire és beszámolójára!
Pár panorámát is készítettem, ezeken ha más nem is, a cellák (és az általuk termelt magasszintű) jelentős mérete jól kivehető.
A nap végén elsuhant mellettem pár suhanc, es cserépedény jelzővel illette viharvadász mivoltomat. Az idősek viszont roppant érdeklődően fogadták a tóparti fotós jelenlétét, érdeklődtek a technika és a várható zivatarok felől :)