A 2012-es év megfigyelőhelyemen, Egyházasrádócon meglehetősen gyengén indult konvektív szempontból, de május utolsó napjaiban a légkör - talán szülinapi ajándékként - igazi zivataros idővel örvendeztetett meg. A konvektív paraméterek mind 30-ára, mind 31-ére bíztatóak voltak, és végül mindkét napon előfordultak látványosabb zivatarok a térségben.
30-án a nedves, labilis levegőben már a késő délelőtti órákban erős gomolyosodás indult meg, és a déli órákra záporok is kialakultak. Egyikük éppen akkor érte el Szombathelyt, amikor elindultam onnan hazafelé, a vonatból pedig impozáns gomolyfelhő látszott Egyházasrádóc irányába is, mely később a falu határában okozott záport.
Kb. egy óra múlva újabb zápor haladt el a falu mellett, mely rövidesen zivatarrá fejlődött, így délkelet felé meghallottam a nap első dörgéseit.
A hamar megindult konvekció azonban némileg felemésztette a labilitást, így bő két óra szünet következett a "műsorban". Fél 4 körül azonban újjáéledt a konvekció a környéken, és nem sokkal később nyugat felé egy multicellás zivatarrendszer alakult ki. Ez a korábbi celláknál már jóval erősebb és hosszabb életű volt, közepes villámtevékenységgel.
Ezzel egy időben Kelet-Ausztriában egy vonalas szerkezetű zivatarzóna alakult ki, mely Vas megye felé indult meg. Az északi része hamar legyengült a korábbi zivatarcellák által stabilizált légkörben, de a déli ága kissé tovább életben maradt. A falu határában szemlélve az eseményeket fél 5 körül a távolban peremfelhőre lettem figyelmes, mely hamarosan kibontakozott a homályból.
Egyházasrádóc közelében viszont legyengült a zóna, így végül csak gyenge záporesőt okozott, néhány távoli dörgés kíséretében. Összesen 2 mm csapadék hullott. A zivatar elvonulása után hamar kisütött a nap, és kelet felé szivárvány jelent meg.
Ekkor már úgy tűnt, hogy túlságosan stabilizálódott a légkör, és nyugat-északnyugat felé is megszűnt a gomolyfelhő-képződés. Észak-Ausztriából azonban egy korábban kialakult zivatarzóna gust frontja lépett be az országba, mely ismét beindította a konvekciót. Igaz Egyházasrádócra ez már az esti órákban, jelentősen legyengülve érkezett meg, így csak gyenge záporok tudtak kialakulni, de naplemente előtt észak felé látványos zivatarok vonultak el.
A következő nap is sok érdekességet tartogatott. Az előrejelzések alapján az előző napinál kicsit magasabb labilitásra és valamivel nagyobb szélnyírásra volt kilátás, mely eléggé marginálisan ugyan , de némi esélyt adott szupercellás zivatarra, és ez végül realizálódott is. A déli órákban Ausztria keleti területén ismét záporok, zivatarok alakultak ki. Nem sokkal dél után a Kőszegi-hegységtől nyugatra feltűnt a radaron egy erős zivatargóc, mely a többihez képest déliesebb áramlással haladt, így szupercellára gyanakodva kibicikliztem a falu szélére figyelni az eseményeket. És nem kellett csalódnom, a nyugat felé elhaladó zivataron egyértelműen felismerhetőek voltak a szupercellás jegyek.
A góc a radarmérések alapján legalább másfél óráig életben maradt, de a nagyja elkerült minket, így mindössze 1 mm csapadék hullott belőle. Körmend közelében viszont jégeső is hullott belőle. A szupercella után gyorsan és tartósan stabilizálódott a légkör, így további zivatar már nem alakult ki.