szupercella.hu blogja

Összefoglaló a 2019-es konvektív szezonról

2019 hasonlóan zivataros időt hozott, mint az előző év, ezúttal azonban már jó pár szupercellás helyzet is akadt szerte az országban. Szerencsére vadászaink, megfigyelőink nem voltak restek ezeket megörökíteni, így bőven van miből szemezgetni. Jöjjön hát az összefoglaló a leglátványosabb példányokkal!

 

Sok zivatar és más semmi - összefoglaló a 2018-as konvektív szezonról

A szupercellákban rendkívül gazdag 2016-os és 2017-es év után sejthető volt, hogy előbb-utóbb a légkör visszavesz kicsit, azt azonban senki sem gondolta, hogy 6-os sebességnél behúzza a kéziféket… Márpedig éppen ez történt 2018-ban, ugyanis a szélnyírás mint légköri jelenség szinte megszűnt létezni a szezonban. Ennek oka a „végtelenített bárikus mocsár” volt, hiszen szinte mindvégig a közelünkben lévő hidegcseppek, sekély ciklonok alakították az időjárást, határozott légköri front csak ritkán érte el az országot.

Szezonzáró vezetői tábor a Mátrában

Egyesületünk vezetősége az elmúlt hétvégét a Mátra szívében található Parádi Ifjúsági Táborban töltötte, hogy megvitassa az idei szezon történéseit, illetve az előttünk álló esztendő terveit. 
A finom ételek és itókák mellett éjszakába nyúlóan elemeztük a 2018-as szezont, illetve beszéltük át a jövőben ránk váró feladatokat.

Jelentősebb éghajlati anomáliák és események (2018 augusztus)

Soron következő anyagunkban 2018 augusztusáról szóló összefoglalót tekinthetitek meg. A nagyobb méret megjelenítése érdekében kattintsatok a képre!
(Megjegyzés: a havi összefoglaló ábrák innentől kezdve negyedévente fognak megjelenni, azaz az adott évszakhoz tartozó három ábrát egy bejegyzésben tudjátok majd megtekinteni.)

Ábrát fordította: Lázár Krisztina

Forrás: Noaa.gov

Otilie és Zorbas: két trópusi ciklon egymás után a Földközi-tengeren

Az elmúlt évek alapján azon már szinte meg sem lepődünk, ha az őszi hónapokban, amikor már kezdenek beindulni a mediterrán ciklonok, de még kellően meleg (20-27 °C-os) a tenger, egy-egy szubtrópusi vagy trópusi ciklon is megjelenik a Földközi-tenger felett. Az azonban már viszonylag ritka, amikor egy éven belül két jól fejlett trópusi ciklon is kialakul, hát még az, hogy 1 hét különbséggel! 2018-ban viszont így történt. Hogy egészen pontosan hogyan, az a cikkből kiderül!

Otilie

Jelentősebb éghajlati anomáliák és események (2018 június, július)

Sorrendben tizenkilencedik anyagunkban a 2018 júniusáról és júliusáról készült összefoglalókat tekinthetitek meg. A nagyobb méret megjelenítése érdekében kattintsatok a képre!

Ábrát fordította: Komjáti Kornél, Lázár Krisztina

Forrás: Noaa.gov

 

Trópusi ciklon a szárazföldön!?

Nem, de majdnem! Bár trópusi ciklonok kizárólag a tengerek, óceánok felett keletkeznek, a kiindulási állapotukként szolgáló zivatarrendszerek a szárazföldön is előfordulnak (az atlanti trópusi ciklonok esetében ezek gyakran eleve Afrikából indulnak), illetve a kialakulásukat segítő legfőbb hatás, a Coriolis-erő is elérhető a Föld minden pontján (az Egyenlítőhöz közeli területeket kivéve). Így olykor megesik, hogy a szárazföldön létrejövő zivatartömbök is forgásba jönnek, és amennyiben tartósan, akár több napig fenn tudnak maradni, akkor a trópusi ciklonokhoz hasonló ciklonális rendszerré is fejlődhetnek. Ez történt 2018. július 20-a körül Oroszországban is egy kis ciklonnal.

Mission Impossible 2017: A szupercellák összeszámlálása

Nem unatkoztak a viharvadászok 2017-ben, hiszen a korábbi ínségesebb szezonokat egyben kárpótolta a légkör, és annyi szupercella alakult ki, hogy tényleg lehetetlen volt őket összeszámolni. Idén nekem jutott az a megtisztelő feladat, hogy megírjam az elmúlt évi összegzést, de be kellet látnom, hogy legjobb esetben is csak a szupercellás napokat tudom számba venni (és azt is pár napos bizonytalansággal), a szupercellák darabszámára esélyem sincs, ahogy szintén nehéz lenne összeszámolni a vadászatok során összesen megtett km-t is. Sokat mondó szám, hogy szupercellás napból is (legalább) 27 akadt az országban, ami még zivataros napok számából is elegendő lenne egy évre. A gyakran jellemző északnyugatias áramlás miatt azonban meglehetősen nagy eltérés mutatkozott az országon belüli eloszlásban: a nyugati-délnyugati és a keleti-északkeleti országrészben jóval többször "pörögtek be" a Cumulonimbus-ok, mint az ország középső sávjában.

Jelentősebb éghajlati anomáliák és események (2018 május)

Globális éghajlati kilengések...

Sorrendben tizennyolcadik anyagunkban a 2018 májusáról készült összefoglalót tekinthetitek meg. A nagyobb méret megjelenítése érdekében kattintsatok a kép alatti linkre!

Ábrát fordította: Komjáti Kornél, Lázár Krisztina

Forrás: Noaa.gov

Kapcsolat

Magyarországi Viharvadászok és Viharkárfelmérők Közhasznú Egyesülete

info@szupercella.hu

1139 Budapest, Fiastyúk utca 57. 3/3

Adószám (1% felajánláshoz)

18033108-1-41

Készítette

Viharvadászok Egyesülete
CodeOne.hu

Jogi tudnivalók

Az oldalon található minden tartalom (az oldal készítői és az oldali felhasználói által a weboldalon vagy a mobil applikációkon keresztül feltöltött szöveg, kép, videó, mérési eredmény, stb.) - kivéve ahol a feltüntetett információk ettől eltérnek - a Magyarországi Viharvadászok és Viharkárfelmérők Közhasznú Egyesületének tulajdonát képezi. Bármilyen nemű felhasználáshoz az Egyesület írásbeli hozzájárulása szükséges. A weboldal tartalmai szabadon hivatkozhatók a forrás feltüntetésével.

Támogatás, pályázat